Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jih Ostravy bude mít historicky první muzeum. Vznikne v Jubilejní kolonii

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě-Jihu vznikne historicky první muzeum. Umístěno bude v Jubilejní kolonii v Hrabůvce a lidé se v něm dozví, jak kdysi žili dělníci Vítkovických železáren, pro které byla Jubilejní kolonie postavena.

Městský obvod Ostrava-Jih chce v Jubilejní kolonii zřídit malé bytové muzeum. Půjde o ukázku dělnického bydlení v průběhu 20. a 30. let minulého století. Návštěvníci si tak udělají představu o tom, jak žili naši předkové v nejkrásnější čtvrti Jihu.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Důvod, proč vlastně tato malá expozice vznikne, tak to je jedinečnost Jubilejní kolonie, protože ta je dnes považována za vůbec nejkrásnější kolonii Ostravsko karvinského revíru. No a my se budeme snažit nějakým způsobem předvést, jak to dělnické bydlení v tehdejší době vypadalo.”
Petr Bidzinski, referent vztahů s veřejností, MOb Ostrava-Jih: “Muzeum může vzniknout díky tomu, že se uvolnil jeden malý byt v původním stavu. V nejbližší době tam bude probíhat rekonstrukce a po rekonstrukci to bude další přidaná hodnota této lokality.”

Radnice momentálně shání veškeré dobové vybavení. Obrací se proto na veřejnost.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Pokud by někdo měl předměty, které souvisí s bydlením 20. a 30. let, aby nás kontaktoval. Sháníme různé nábytky, denní potřeby, hygienické potřeby. Zkrátka všechno, co se běžně užívalo v tehdejší době tak, jak to dneska známe, akorát nepotřebujeme nějaké moderní věci, nebo věci retro. Opravdu, aby to bylo z 30. let minulého století.”

Plánované muzeum vznikne ve Slezské ulici v prostorách, kde se původně nacházela lékařská ambulance a Masarykova liga proti tuberkulóze.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Má vzniknout byt, který se bude skládat z takové větší obytné kuchyně s kamny, pak tam bude ložnice, kde budou spát jakoby rodiče a děti. K tomu pak náleží předsíň a také toaleta. Nepotřebujeme nic do koupelny, protože koupelny v takových bytech nebyly.”

Součástí muzea bude i přístupová chodba, kde bude expozice s historickými fotografiemi a povídáním o historii Jubilejní kolonie.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy