Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zmodernizovaná knihovna v Porubě se těší na čtenáře. Ladí už jen detaily

Knihovna v Podroužkově ulici v Ostravě-Porubě se připravuje na znovuotevření. V minulých měsících prošla rozsáhlou rekonstrukcí, díky které získala nejen mnohem větší prostory, ale také moderní a atraktivní vzhled.

Téměř vše už je na svém místě. Interiér, knihy i doplňky a v současné době se ladí už jen detaily a instalují orientační cedulky. Ve zbrusu nově zmodernizované knihovně v Podroužkové ulici v Porubě dělají vše proto, aby ji stihli otevřít v plánovaném termínu, tedy 22. února.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Já doufám, že kontex bude takový, že v nouzi okno a v ideálnějším případě běžný provoz s nějakými omezeními, ale doufám, že by to mohlo klapnout.”

Knihovna před rekonstrukcí sídlila jen v jedné pětině dvoupodlažní budovy, která byla ve zpustošeném stavu. Fungovala tak v nouzovém režimu.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Tady dříve byly kroužky, nějaká akvaristika, hospody a restaurace, ale vše bylo v úplně dezolátním stavu. Tak my jsme rádi, že teď jednak jsme naplnili tři čtvrtiny toho prostoru a v rámci Poruby budeme jakoby největší spádová pobočka.”
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: “V minulosti vlastně ten objekt byl oplocen, byl tam takový nevzhledný parčík. V této chvíli je to otevřený prostor, kde máme skutečně zrevitalizovaný park, máme tam parkour vlastně jediný v širokém okolí, dětské hřiště.”

Součástí knihovny je i kavárna s terasou a multifunkční sál. Interiér je vyrobený přímo na míru a částečně se dá i přesouvat, tím pádem je možné si hrát i s prostorem.

V knihovně je spousta míst, kde si můžete v klidu a nerušeně číst jako třeba tady v tomto intimním koutku.

Irena Pláteníková. knihovnice: “Tady v těch prostorách, opravdu jsou nádherné, velké, že by se tu dalo i tancovat, takže jsme za ně moc rádi a snad se nám tady bude i krásně a dobře pracovat a čtenáři budou spokojeni.”

Knihovna je vybavena i unikátní RFID technologií, která využívá rádiové vlny k bezkontaktní automatické identifikaci knih.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Tady vidíte vedle mě i brány kterými když čtenář projde s knihou, která není dekódovaná, tak my to samozřejmě uslyšíme. My, kteří s tím budeme pracovat, tak to poznáme tak, že můžeme dát na pult i celou kupu knih a ta technologie všechny ty čipy vlastně vstřebá naráz, takže by se měla zjednodušit i celá ta práce knihovníka."

Knihovna se pyšní i prvním biblioboxem v Ostravě, který je situován uvnitř budovy. Tím pádem knihy nevlhnou.

V okolí knihovny vzniklo i 25 nových parkovacích míst určených právě pro návštěvníky tohoto zařízení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy