Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě projde proměnou další vnitroblok. Který, o tom rozhodne hlasování

Už v pondělí 13. února bude spuštěno hlasování v participativním rozpočtu Zelená Porubě. Lidé tak rozhodnou o tom, který z návrhů bude tím vítězným. Také letos lidé navrhovali proměny celých vnitrobloků.

Do finále participativního rozpočtu Zelená Porubě postoupily tři projekty. Zelené hřiště, Dopravní hřiště s pumptrackovou dráhou a Aktivní Podéšti. Ten řeší prostor dvora ulice Ludvíka Podéště.

Jindřich Kaněra, autor návrhu Aktivní Podéšti: ”Je to vlastně pokračování naší žádosti, která před dvěma lety byla velice těsně na 2. místě. Tak letos věříme, že to konečně vyjde a bude se projekt realizovat v celém rozsahu. A je to o tom, že v rámci celého vnitrobloku bychom chtěli dodat spoustu aktivních, ale i pasivních prvků pro všechny věkové kategorie, které by tady mohly najít vyžití.”

Pokud tento návrh zvítězí, lidé se mohou těšit na spoustu nových laviček i hracích prvků a také na novou zeleň.

Tomáš Vrtek, architekt: “Mimo stromů v území po mé levé straně jsme se rozhodli navrhnout květinovou louku, která v půdorysu má tvar kruhu, uprostřed je malá mýtina s lavičkami. Je to z důvodu představit tady intimnější prostor v rámci celého vnitrobloku pro individuálnější aktivity jako čtení a zároveň vložení dalšího vegetačního prvku.”

Nebudou chybět ani dřevěné konstrukce se stínícími sítěmi a smyslový chodník. Dalším projektem je Zelené hřiště, které řeší prostor dvora za Kafrárnou.

Radka Pečínková, autorka návrhu: “Cílem bylo zmodernizovat celý ten prostor a zpřístupnit, protože v současné chvíli tady nejsou žádné přístupové cesty, kde by se dalo dojít pohodlně s kočárkem. Případně lidé důchodového věku, kteří jdou s vnoučaty, tak ten prostor není takový, aby mohli bez problému na to hřiště vůbec dojít.”
Laura Doležalová, architektka: “Především co je důležité jak tady vidíme to rozpraskané asfaltové hřiště, tak jádrem celého návrhu je oprava této plochy tak, aby si tady děti do budoucna mohly zase kulturním způsobem hrát. Budeme doplňovat lavičky, stojany na kola a odpadkové koše a vlastně všeobecně ten mobiliář stávající i ty herní prvky se natřou, zrenovuji, některé se přesunou, takže spíše půjde o kultivaci celého prostoru.”

V prostoru bude také komunitní piknikový stůl, který byl už loni v rámci projektu Zelená Porubě umístěn na vítězné Duhové hřiště a velmi se osvědčil. Posledním ze tří návrhů, o kterých budou Porubané hlasovat, je Dopravní hřiště s pumptrackovou dráhou u křižovatky ulic Martinovská a Průběžná.

Lucie Tešnarová, autorka návrhu: “Nápad vznikl, protože mám 3 a půl letého syna a on velmi rád právě jezdí nejen na kole, ale i na koloběžce a musíme dojíždět docela daleko. Buď to jsou Hošťálkovice, nebo nějaké přiznané hřiště a je tam omezená doba nejen na měsíce, ale i na odpoledne a mě napadlo, že by se to dalo v rámci Zelená Porubě realizovat tady, což by bylo strašně fajn nejen pro nás, ale třeba i pro školku naši kam chodí, protože taky nemají možnost kde vyrazit. Jaká je vlastně odezva? Co se týče sousedů, co jsem tady třeba sbírala podpisy a podobně, tak si myslím, že velká a i se mi to líbí v tom, že ten nápad je jedinečný. Že všude se řeší hřiště, ale tady to v Porubě schází.”

Dopravní hřiště pro děti vznikne na místě letité asfaltové plochy, která je popraskaná a neplní svůj účel. Na něj naváže právě pumptracková dráha, která je kompozitní.

Ondřej Turoň, architekt: “Je to prefabrikát, který sem bude dovezen a nainstalován a propojením tady těch dvou atrakcí vznikne, vlastně s využitím toho valu tady vznikne taková udusaná pěšinka pro mladé cyklisty, kteří to budou využívat jako nájezdovou plochu pro ten pumptrack. Další úpravy budou spíš zahradního charakteru. Dojde k nějakému rozšíření dřevin a podobně."

Nebudou chybět ani lavičky pro rodiče, kteří budou na děti dohlížet a jedná se i rekonstrukci chodníků. Co se týká hlasování, tak to bude probíhat pomocí mobilního rozhlasu.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Není to vůbec složité ani komplikované. Jde jen o to, aby se lidé zaregistrovali do té aplikace mobilního rozhlasu a pomocí telefonního čísla potom verifikují svůj hlas."

Podrobnosti najdete na webu radnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy