Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci preventivně kontrolují cyklisty a koloběžkáře a vzkazují: bez přilby ani metr

Městská policie společně s BESIP spustila dopravně preventivní akce zaměřené na cyklisty a koloběžkáře. Probíhají po celé Ostravě a navazují na podobné akce zaměřené na chodce, které skončily koncem března.

Teplé počasí vylákalo ven cyklisty a koloběžkáře. Strážníci spolu s BESIP je proto upozorňují na to, co vše potřebují k tomu, aby bezpečně dojeli domů.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Cyklisté a jezdci na koloběžkách a elektrokoloběžkách si neuvědomují, že mají status účastníka silničního provozu a jako takový musí dodržovat pravidla, která jsou určena na provoz na pozemních komunikacích. Samozřejmě budeme kontrolovat i povinnou výbavu jak jízdních kol, tak i elektrokoloběžek a budeme působit i preventivně ve smyslu používání cyklistických přileb ať už na jízdním kole nebo na koloběžkách a zároveň, aby jezdci na jízdních kolech byli řádně osvětlení a měli reflexní prvky a byli tedy dobře vidět.”
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro Moravskoslezský kraj: “Ti starší, co už mají víc jak 18, nemají vždy cyklistickou přilbu. Přitom cyklistická přilba je základní ochranný prvek cyklisty při pohybu v provozu. V podstatě všichni smrtelně zranění co byli, tak ve dvou třetinách případů neměli ochrannou přilbu na hlavě nasazenou, takže je to něco, co pro sebe můžou udělat.”

Dopravně-preventivní akce probíhají v místech s větší koncentrací cyklistů a zároveň i chodců na společných cyklo a pěších stezkách. Například v Ostravě-Porubě je jedním z takových míst Hlavní třída.

anketa: cyklisté a koloběžkáři: “Já jsem lékař tady z fakultní nemocnice, jezdím v podstatě každý den pokud počasí dovolí a bezpečnost. V podstatě když vidím ty úrazy v nemocnici, tak si dávám bacha a jsem ohleduplný k druhým. Chybělo vám něco z bezpečnostních prvků? Říkali, že ta přední odrazka. Ty odrazky v kolech mám a myslím, že mám asi všechno. Helmu mám taky.”
“Přilbu nemám, no Osvětlení tady funguje, takže to je podle předpisů.”
“Nechybělo mi nic. Jezdím na kole často a rád. Dostal jsem zajíce.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Jsem ráda, že městská policie dělá v Porubě celou řadu preventivních akcí, kdy upozorňuje na celou řadu problémů, které se můžou ve veřejném prostranství a vůbec všude dít a myslím si, že je dobré, že určitými osvětovými akcemi poučuje veřejnost, jak se v určitých chvílích chovat. Myslím, že je důležitá hlavně ohleduplnost. To je úplně alfa omega, aby si lidé uvědomovali, že v ulicích nejsou sami.”

Co se týká povinné výbavy, tak na kole i koloběžce nesmí chybět světla a odrazky.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro Moravskoslezský kraj: “Vpředu bílá odrazka, vzadu červená odrazka. Z boku ve výpletu kol jsou oranžové barvy. Další povinnou výbavou je mít účinné a funkční brzdy a to dvě nezávisle na sobě fungující brzdy, samozřejmě vyvarovat se jakýchkoliv ostrých hran, zlomených páček, ostrých šroubů z toho důvodu, kdyby došlo k pádu ať nevzniknou další poranění tím, že zavádíme o to vozidlo.”

Naopak zvonek do povinné výbavy nepatří stejně jako kryt řetězu a blatníky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy