Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mláďata nejmenšího plemene skotu v Zoo Ostrava už jsou k vidění

  • Ostrava,

Mezi první mláďata v roce patří v Zoo Ostrava již tradičně mláďata nejmenšího plemene domácího skotu dahome. Letos bylo první ze dvou telat v pořadí druhým narozeným mládětem v zoo. Přišlo na svět 8. ledna. Druhé tele se pak narodilo 14. ledna.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Stáj, kde krávy porodily, byla nějakou dobu uzavřena, abychom matkám dopřáli pár dní klidu. Obě telata přišla na svět bez komplikací a jejich matky se o ně příkladně starají. Dříve narozené je sameček, později narozené samička. Nyní už je stáj opět zpřístupněna návštěvníkům a pokud neklesne venkovní teplota výrazně pod bod mrazu, pobývá stádo i ve venkovním výběhu."

Plemeno dahome je zakrslé plemeno domácího skotu původem ze západní Afriky. Do Evropy bylo dovezeno začátkem minulého století z dnešního Beninu. Výška v kohoutku činí 80–110 cm. Samci dosahují hmotnosti 250–300 kg, samice 150–180 kg. Hmotnost narozeného telete je 15–20 kg. V evropském chovu se vyskytují ve dvou barevných variantách (černé a šedohnědé). Plemeno je na chov nenáročné a dobře adaptované na evropské podmínky. Samice dospívají ve věku dvou let, samci okolo tří roků. Dožívají se 25–30 let. V Zoo Ostrava je toto plemeno chováno od roku 2012. Celkem už se zde narodilo 16 telat (včetně těch letošních).

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy