Reklama

Na Landeku vzniklo zbrusu nové mega akvárium. ​Ukazuje bohatství Odry

  • 24. května 2019,
  • 18:44

Obří akvárium na 5 000 litrů vody vzniklo nově v ostravském Landek Parku, komplexu hornického muzea, prehistorických památek a chráněných přírodnin, který je jednou z atraktivních součástí areálů Dolních Vítkovic. „Provoz pro veřejnost zahájí Akvárium Landek tuto sobotu v 10:00 hodin. Otevřeno pak bude mít do 18:00 hodin,“ říká ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Reklama

Podle něj podobná přírodní expozice Landeku, který leží u soutoku řek Odry a Ostravice scházela. Akvárium, situované v bezprostřední blízkosti tzv. rybího přechodu, proto ukazuje návštěvníkům ryby zdejších vod a jejich biotopy. Zaměřeno je hlavně na  ryby z povodí řeky Odry, která u Landeku vytváří příjemný meandr a kulisu cyklistické stezky Odra - Morava – Dunaj.

V „muzeu ryb“, které vytvořil Jiří Rachfalík, jsou k vidění nejenom kapři a plotice, ale i okouni, candáti, parmy oukleje a další rybí zástupci. Na návštěvníky čeká i velký sumec „Pepa" a štika ,,Matylda", což jsou dětmi obdivovaní maskoti. Samostatnou kapitolou nové expozice je ukázka lososů a ostatních lososovitých ryb, které také neodmyslitelně patří k řece Odře a jejím přítokům, byť u lososů je to už dávno, co Odrou táhli.

Akvárium Landek je přístupné v květnu ve všední dny od 14:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 10:00 do 18:00 hodin. Po telefonické domluvě bude otevřeno i pro školy.  Od června pak bude provozní doba prodloužena a sjednocena každý den (včetně víkendů) na 10:00 až 18:00 hodin. Cena za vstup je 90 Kč pro dospělé a 70 Kč pro děti a seniory. Pro rodiny s dětmi je připraveno zvýhodněné vstupné.

Landek Park v městské části Ostrava -  Petřkovice je světově známou geologickou, archeologickou, přírodovědnou a hornickou lokalitou. Propojení hornického muzea, největšího v ČR, a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědecká a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a vystupují tu na povrch četnými výchozy uhelných slojí.

V lokalitě Landeku bylo také doloženo sídliště lovců mamutů. V roce 1953 zde byla nalezena světoznámá Petřkovická neboli Landecká Venuše, 46 mm vysoké torzo ženy, vyřezané z krevele. Je to jediná štíhlá Venuše v Evropě s nevyčíslitelnou historickou hodnotou.

Landek Park zahrnuje areál o rozloze 35 hektarů. Jeho součástí jsou expozice hornictví s fáráním do dolu, ukázky báňského záchranářství, dopravy v šachtách i práce koní a dětí v dolech. Nejnovější expozice s důlním koněm je opředená historkou o statečném koni Ferdinandovi a jeho průvodci při těžké práci v šachtě.

Landecký park nabízí také sportovně relaxační zázemí, kemp, místa pro karavany i několik stravovacích zařízení. Areál již řadu let plní funkci příměstské rekreační zóny i zázemí pro ubytování hostů známého hudebního festivalu Colours of Ostrava konaného v Dolních Vítkovicích.Jaromír Nohavica v Amfi / přidaný koncert

26.08. 20:00 - 24.08. 13:02
Ostrava, AMFI Ostrava-Poruba

Partička / improvizační show

11.10. 20:00 - 24.08. 13:02
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Konference Invest More 2019

14.10. 9:00 - 24.08. 13:02
Ostrava, Brick House Klub, Dolní oblast Vítkovice

Ing. Eva Kencká - účetnictví, s.r.o.
Karviná
od 7 500 Kč

Detail

PV-Czech, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 15 500 Kč do 25 000 Kč

Detail

Basketbalový klub Nový Jičín z.s.
Nový Jičín
od 17 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu