Ověnžok a gajdoši, kulturní dědictví Moravskoslezského kraje, ozvláštní advent

  • 29. listopadu 2019,
  • 12:35,
  • PR

Už za dva týdny začnou kostely, náměstí a kulturní domy plnit umělci, které letos pozval k účinkování Mezinárodní festival Souznění. Mezi jinými se objeví i tanečníci ověnžoku, svérázného horalského tance z Těšínska, který je zapsán na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje. Páry tančící ověnžok (owiynziok) vystoupí díky podpoře Moravskoslezského kraje hned na dvou festivalových místech – na volném prostranství a na večerním koncertu v Kozlovicích na Frýdecko – Místecku.

„Tanec, kterému hrozilo vymizení, se udržel péčí Muzea Těšínska a pílí regionálních folklórních souborů. Doprovázen bude gajdoši ze Slezska, kteří jsou také skvostem regionální kultury. Oba tyto klenoty uslyší a uvidí diváci a návštěvníci letošního Souznění v tradičním, nefalšovaném podání,“ říká dramaturg a ředitel Mezinárodního festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

Vystoupení na festivalu podpořil Moravskoslezský kraj. „Folklór je významnou součástí kulturní historie regionu. Členové jednotlivých souborů svým nadšením a zapálením udržují tradici našeho kraje. Jsou jakýmisi prostředníky mezi lidovou kulturou našich předků a dnešní moderní dobou. Jejich přispěním máme stále možnost vnímat své kořeny, mít povědomí o životě v minulých dobách a uvědomovat si historické souvislosti,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že dlouholetou tradici nejrůznějších folklórních festivalů Moravskoslezský kraj pravidelně podporuje. V minulém roce přispěl na pořádání těchto akcí celkem dva a půl milionu korun, pro letošní rok se počítá s obdobnou částkou.

Unikátní tanec ověnžok byl rozšířený v horské oblasti Jablunkovska a Třinecka. Jde o točivý tanec horalů ze slezsko-polsko-slovenského trojmezí: obcházení tanečníků kolem sebe volným pomalejším krokem a rychlé víření v páru. Tanečníci nefalšovaného ověnžoku se musí pohybovat v malém prostoru. „Říká se, že nemá být větší než rozložená hovězí kůže, a proto se údajně kdysi pro tento tanec používal také název ťelenci,“ připomíná Z. Tofel. 

Podle odborníků z Muzea Těšínska byl ověnžok nejvýznamnějším párovým tancem slezské goralské oblasti. Tančil se při všech příležitostech a byl spojen s nápěvy, které k němu tvořily příslušnou kulisu. Postupem času se vytvořily různé taneční formy ověnžoku.

Návštěvníci Souznění se na ověnžok i gajdoše mohou těšit třetí festivalový den, tedy 14. prosince od 9:00 do 12:00 hodin na „Obchůzkách s koledou“ a ve večerním vystoupení od 18:00 v Kozlovicích. Ověnžok zatančí i s koledou přijdou členové Folklorního souboru Slezan z Českého Těšína - Lenka Foltýnová Glacová, Jana Pawliková, Tomáš Bazgier a Vlastimil Moráň. Gajdošské duo tvoří gajdoš (dudák) Petr Unucka a houslista Jan Foltýn.

Více o programu na http://souzneni-festival.cz/ nebo na www.facebook.com/souzneni.HAGEMANN a.s. - pracoviště Opava Krnovská
Opava
od 100 do 150 Kč/hod.

Detail

Základní škola Havířov-Podlesí K.Světlé 1/1372 okres Karviná
Havířov
od 28 020 do 37 330 Kč/měsíc

Detail

Město Nový Jičín
Nový Jičín
od 19 700 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků