Vojtěch Martínek, znovuobjevený. Vědecká knihovna připomíná 60. výročí úmrtí ostravského spisovatele

  • 26. listopadu 2020,
  • 14:05,
  • PR

Nový elektronický portál, inspirativní výstava, jubilejní noviny, audiokniha pohádek či online přednášky – to jsou aktivity, kterými Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity připomíná veřejnosti 60. výročí úmrtí významné ostravské osobnosti, spisovatele Vojtěcha Martínka.

Vojtěch Martínek je veřejnosti znám především jako spisovatel, šíře jeho zájmů a pracovních zkušeností však byla mnohem pestřejší. Působil jako novinář, literární historik, středoškolský učitel, dramaturg, knihovník, komunální politik či rozhlasový pracovník. Všechny tyto tváře Vojtěcha Martínka budou představeny na putovní výstavě, která je připravována ve vědecké knihovně, či v jubilejních novinách dostupných zdarma v tištěné podobě i k online stažení.

Monika Oravová, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě: „Zájemcům o život a dílo Vojtěcha Martínka bych ráda doporučila také nově vzniklý portál www.vojtech-martinek.cz, který je nabitý informacemi o tomto autorovi. Portál obsahuje mimo jiné i pracovní listy pro žáky a studenty, které přivítají zejména pedagogové. Kdokoliv si zde může stáhnout rovněž několik e-knih."

Jakub Ivánek a jeho kolegové z Centra regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity připravují online přednášky týkající se života a díla Vojtěcha Martínka, které doplňují zmíněný portál. 

Jakub Ivánek, Filozofická fakulta Ostravské univerzity: „Každý formát má své výhody. Zatímco na webu se snažíme podat informace o jednotlivých dílech a místech tzv. v kostce, přednášky přinesou více ukázek a povídání o jednotlivých knihách. Zase však nemohou plně nahradit obrazovou a mapovou složku portálu, která se snaží přiblížit prostor Martínkova života a díla pomocí interaktivní mapy a množství fotografií, často z osobního života spisovatele."

Přednášky budou dostupné na YouTube kanálu Moravskoslezské vědecké knihovny od začátku prosince. Tyto aktivity určené k připomenutí Martínkovy osobnosti finančně podpořilo Statutární město Ostrava i Ministerstvo kultury ČR.

Knihovna rovněž vydala v listopadu audioknihu nazvanou O královně Života, která je určena nevidomým a slabozrakým a obsahuje soubor 31 pohádek Vojtěcha Martínka. Ve studiu Českého rozhlasu Ostrava ji načetla členka činohry Národního divadla moravskoslezského Anna Cónová. Příběhy jsou inspirovány různými evropskými motivy a náměty, mají spád a zajímavé dějové linky. 

Monika Oravová, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě::„CD vychází v edici Regionální audioknihy, kterou knihovna vydává již šestým rokem. Zdarma bude zasláno do všech zvukových knihoven pro zrakově handicapované v České republice. Tato audiokniha vznikla stejně jako v minulých letech díky finančnímu přispění Moravskoslezského kraje."


CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Břidličná
Břidličná
od 16 800 do 16 800 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

IBEX Security s.r.o. - pracoviště Mořkov
Mořkov
od 15 200 do 21 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků