Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

3 otázky pro Antonína Klimšu, výkonného ředitele zdravotní pojišťovny RBP

Ve veřejném prostoru se objevily zmínky o potenciálním vyčerpání finančních kapacit zdravotních pojišťoven v souvislosti se zvýšenými náklady na pokračující boj s pandemií koronaviru. Jaká je situace ve veřejném zdravotním pojištění z pohledu RBP?

Systém veřejného zdravotního pojištění v České republice je založen na vysoké míře solidarity plátců i příjemců a je aktuálně stabilní. Aby zůstal stabilní i do budoucna, je nutné přijímat takové úhradové mechanismy, které při zapojení rezerv zdravotních pojišťoven z dob konjunktury umožní profinancovat poskytnutou péči a mimořádné náklady související se zvládáním epidemie a kompenzovat přímé náklady poskytovatelů související s odložením elektivní péče. Vše ostatní zvyšuje rizika nestability systému.

Finanční politika zdravotních pojišťoven je dlouhodobě postavená na udržitelném financování zdravotní péče, se souběžnou a smysluplnou tvorbou finančních rezerv na horší časy.

Už loni v létě zdravotní pojišťovny upozorňovaly na to, že rychlé vydání tzv. kompenzační vyhlášky je předčasné a že dopady epidemie by měly být řešeny na základě reálných výsledků v jednotlivých segmentech až v závěru roku. Druhá silnější vlna covidu-19 na podzim to jenom potvrdila. Pro rok 2021, ve kterém může dojít k poklesu zůstatků finančních zdrojů zdravotních pojišťoven, Ministerstvo zdravotnictví opět připravuje další kompenzační vyhlášky (dodatečnou pro rok 2020 a novou pro 2021), které mimo jiné řeší navýšení úhrad odvozené od deklarované odměny zdravotnickým pracovníkům. Dalším neplánovaným a významným výdajem zdravotních pojišťoven v roce 2021 je proplácení testů za nařízené testování až 4 milionů zaměstnanců týdně v řádech jednotek miliard korun.

Domnívám se proto, že riziko potenciální nestability systému spočívá hlavně v těchto jednorázových a neplánovaných nákladech, které sice souvisí se zdravotnictvím, ale neměly by být financovány z veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny zajišťují a proplácejí zdravotní péči svých pojištěnců, ale nemohou zajišťovat mzdovou nebo investiční politiku jednotlivých poskytovatelů.

V žádném případě nejsem proti odměnám ani testování, určitě mají svůj smysl. Tyto výdaje by ale měly financovány z jiných rozpočtů. Význam odčerpaných peněz si můžeme doložit na příkladu plošného testování občanů nebo povinného testování ve firmách. Při průměrné měsíční mzdě v průmyslu ve výši cca 35 tisíc korun odvede zaměstnanec a zaměstnavatel do zdravotního pojištění asi 4 700 korun měsíčně. Pokud bude zaměstnanec každý týden pravidelně testován v prvním pilíři zdravotnickým personálem, měsíční náklady na jeho testování (při ceně asi 350 korun za test) dosáhnou částky 1 400 Kč, tedy přibližně 30 % z odvedeného pojistného. V případě pozitivního testu a následného PCR testu se pak spotřebuje další tisícikoruna a celkové testovací náklady na zaměstnance se rázem dostanou nad 50 % z odvedeného pojistného. Ještě zásadnější dopad na systém veřejného zdravotního pojištění pak může mít důsledné dodržování dobrovolného plošného testování, kdy má každý občan nárok na absolvování testu jednou za 3 dny, tedy deset krát do měsíce. V tomto případě a výše uvedených cenách by došlo k úplnému vyčerpání odvedeného pojistného na jednotlivce jen za testy. V modelovém příkladu jsem přitom nezohlednil skutečnost, že průměrný příjem za státní pojištěnce je podstatně nižší. Zákonitě se tedy naskytne otázka, zda je to udržitelná politika financování zdravotní péče.

Bylo by proto podle mého názoru velmi nezodpovědné přijmout právní normy, které odčerpají finanční rezervy ze systému zdravotního pojištění a konstatovat, že v blízkém horizontu peníze dojdou. Není možné nenarušit stávající ekonomickou stabilitu zdravotních pojišťoven a financování celého zdravotnického systému v České republice bez toho, aby se současně řešila příjmová stránka systému a zajištění jejího dalšího průběžného financování.

Vládní opatření zavedla povinné testování prakticky všech pracovníků před vstupem na pracoviště, bez ohledu na velikost podniku. Jak se na preventivní celoplošné testování díváte vy?

S testováním pozitivity na Covid-19 ve firmách máme reálnou zkušenost z léta 2020, kdy se na Karvinsku projevilo ohnisko nákazy. RBP jako první zdravotní pojišťovna v ČR už v létě 2020 z vlastní iniciativy zahájila projekt finanční spoluúčasti na preventivním testování svých pojištěnců v rámci podniků a firem v hlavních centrech výskytu koronanákazy. Společnost OKD, jejíž zaměstnanci jsou ve většině případů našimi pojištěnci, prováděla opakované kapacitní PCR testování pracovníků především těžařské černouhelné firmy OKD a dalších asi 30 spolupracujících a dodavatelských firem na koronavirus. V průměru to bylo 500 – 600 odběrů každý den. Na podporu testování jsme tehdy vyhradili částku v řádech milionů korun. Již tehdy se jak těžařům, tak nám potvrdil pozitivní vliv masivního testování, a tedy včasné identifikace nákazy a následného nasazení individuálních karanténních opatření. Tento princip je bezpečný a zaměstnavateli umožňuje i v tom nejnáročnějším prostředí hospodářských činností zajistit funkčnost jednotlivých firem. Proto jsem přesvědčen, že takové testování rozhodně význam má. To však platí pouze za podmínky, je-li primárním důvodem firemního testování zodpovědnost samotných zaměstnavatelů, nikoliv povinnost daná státem s pobídkou na symbolický příspěvek ze státní pokladny.

Za poslední rok došlo v ČR k zásadnímu posunu ve využívání komunikace na dálku, která nevyžaduje přímý osobní kontakt. Snížení osobních kontaktů je jedním z pilířů potlačování pandemie již od propuknutí před rokem. Je v tomto ohledu RBP nějak aktivní?

Menší počet osobních kontaktů mezi lidmi nepochybně napomáhá zpomalení šíření jakékoli nakažlivé choroby, nejenom Covid-19. Komunikace na dálku je přitom trendem posledních let, RBP byla na tomto poli aktivní dávno před jarem 2020. Již tehdy jsme měli k dispozici bezbariérový web, optimalizovaný pro využití osobami s poruchou zraku, sluch nebo hybnosti. Systematicky se věnujeme také komunikaci na sociálních sítích a v našem pravidelném pořadu Dobré ráno s RBP se na Facebooku každý pátek věnujeme tématům, která navrhují sami uživatelé a fanoušci. Těší nás také, že v tento okamžik je našim klientům k dispozici inovovaná aplikace pro chytré telefony my213 a tzv. Virtuální pobočka. Pro její využití stačí použít prohlížeč Google Chrome, nebo aplikaci Microsoft Teams a prostřednictvím videohovoru se spojit s naším call centrem. Podrobný návod na komunikaci prostřednictvím videohovorů je umístěn na webových stránkách RBP. Část populace ovšem nevnímá online prostředí jako přirozené a komfortní pro jejich komunikaci. Ani na tyto osoby v RBP nezapomínáme, právě naopak. Proto byly všechny pobočky RBP i loni v souladu s přijatými opatřeními v provozu, byť částečně omezeném. Současně procházejí postupným procesem revitalizace, která zajistí jejich lepší dostupnost, dopravní obslužnost, bezbariérový přístup a proklientské prostředí. Od začátku února 2021 v nich mimo jiné nabízíme také pomoc s registrací do Centrálního rezervačního systému očkování proti Covid-19 všem občanům ČR, nejen našim klientům, kteří mají s online registrací z nejrůznějších důvodů potíže. Jsem přesvědčen, že kamenné pobočky zdravotních pojišťoven svůj smysl neztratily a že jejich služeb budou pojištěnci i nadále využívat.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

O společnosti

RBP, zdravotní pojišťovna je největší regionální zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnou v České republice. Registruje přes 427 tisíc pojištěnců, kteří mají k dispozici 42 poboček a spolupracuje s více než 13 tisíci smluvních lékařů. Svým klientům v rámci preventivních a bonusových programů poskytuje řadu příspěvků a celoročně pro ně pořádá i celou řadu zdravotně osvětových a prezentačních akcí. RBP je členem Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Angažuje se v rámci rozvoje inovativních lékařských postupů a projektů, podporuje prevenci a zdravý životní styl obyvatelstva a aktivně spolupracuje na řešení systémových otázek a principů českého zdravotnictví.

Více informací o službách, programech a aktivitách RBP naleznete

na www.rbp213.cz.



Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.