Lichnovští z Voštic – po stopách knížecího rodu. Tip na jednodenní výlet česko-polským pohraničím

  • 27. ledna 2022,
  • 13:43,
  • PR

Lámete si hlavu, kam vyrazit za poznáním minulosti či okouzlující přírodou? Nehodláte se trmácet stovky kilometrů? Jednodenní turistika je dobrá volba a toulání se česko-polským pohraničím k tomu nabízí řadu možností.

Hop na kolo!

Tipy na výlety, které přináší youtube pořad Holka Polka a cestě, jsou vhodné pro dospělé i děti. Místa jsou volena dle tematických okruhů a jejich návštěva se „vleze“ do jednoho dne. Některé tematické okruhy jsou o něco delší, proto je perfektním řešením v rámci tzv. jednodenní turistiky cyklistika – kolo jednoduše připevníte na auto a pohodlně pak dojedete na vytipované místo.

Aktuální doba, která do jisté míry omezuje svobodné cestování, může inspirovat a vybízet k poznávání míst, která jsou doslova na dosah ruky. Historie rodiny Lichnovských z Voštic je výrazně vepsána do malých příhraničních obcí, které stojí za návštěvu.

Proč Lichnovští?

Rodina Lichnovských je spojená s česko-polským pohraničím již od prvních zmínek z 15. století. K majetku rodu patřila např. Chuchelná, Hradec nad Moravicí, Píšť a na polské straně mj. Borucin, Krzyżanowice, Bolesław nebo Owsiszcze. Členové tohoto významného rodu zastávali funkce v komorách pruského parlamentu, armádě, stavěli továrny, obchodovali a díky jejich snahám prošla železniční trať císaře Ferdinanda obcemi Chuchelná a Krzanowice. Po Lichnovských zůstaly v pohraničí krásné paláce, parky a další architektonické objekty.

Holka Polka na procházce s knížetem

Na trase vedoucí po stopách rodu Lichnovských se tentokrát v pořadu Holka Polka na cestě objeví česká Chuchelná, polský Borucin, Krzyżanowice a Krzanowice. Každé místo nabízí turistické atraktivity, odpočinková místa, propojenou síť cyklostezek a krásnou přírodu. V Chuchelné navštívili Ania a Marian rodové mauzoleum, prošli se nádherným parkem a zastavili se ve čtvrti Resta. V Borucině objevili bývalý statek s krásnou vjezdovou bránou, v Krzyżanowicích obdivovali přírodu obklopující zdejší zámek a kapli, v Krzanowicích zastavili u bývalé železniční stanice Krzanowice-Południe, která dnes plní funkci odpočinkového místa.

Každé místo má fascinující historii, kterou pojí rod Lichnovských z Voštic. Celá trasa je velmi příjemná, síť cyklostezek na sebe dobře navazuje, a tím se stává perfektním cílem jednodenního výletu.SACHS TRANS CZ s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 17 900 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

SWIETELSKY stavební s.r.o. - oblast Ostrava
Ostrava
od 180 Kč/hod.

Detail

Pavel Gola - pracoviště, kontaktní osoba Pavel Gola, tel. 724 152 451, email pavel.gola@tiscali.cz
Ostravice
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků