Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U příležitosti Světového dne porozumění autismu dostaly děti z MŠ Exilu dárky z Outlet Arena Moravia

U příležitosti Světového dne porozumění autismu (World Autism Awareness Day), který se tradičně koná 2. dubna, se Outlet Arena Moravia rozhodla přispět na dobrou věc a darovat dětem z MŠ Exilu v Ostravě volnočasové dárky za celkem 60 tisíc korun, které jim zpříjemní pobyt na zahradě školky i výlety do přírody za poznáním do areálu Skalka Family Park.

MŠ Exilu zajišťuje školní vzdělávací program ve třech běžných třídách a v čtyřech speciálních třídách. Školku navštěvuje 110 dětí, z toho 35 dětí je vyžadujících speciální přístup, včetně dětí s poruchou autistického spektra. „Školku jsme obdarovali jak zážitky, tak hmotnými dárky. Děti od nás dostaly sportovní oděvy a doplňky od našich outletových značek SAM73, Alpine Pro, Hannah, Trespass nebo Banquet, které mohou využit například při svých výletech na Skalku, na něž jsme přispěli částkou 20 tisíc korun, uvedl Petr Leder, ředitel Outlet Arena Moravia. Mottem školky Exilu je, že kouzelný dětský úsměv se objeví vždy, když se dítě cítí šťastně a v bezpečí. Bezpečí dětem zajistí školka nebo rodiče, ale šťastný úsměv může vykouzlit i dárek od dobrého souseda, kterým je Outlet Arena Moravia u partnerských organizací a spolků v regionu. „Dětský úsměv je ten největší dar a těší nás, že můžeme pomáhat a dělat radost všem dětem bez rozdílu,“ doplnil P. Leder.

Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace. O interakci dětí s poruchou autistického spektra se snaží zkušení pedagogové s využitím speciálních pedagogických pomůcek. „Předškolní děti s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, v některých případech ale mohou děti s autismem výrazně převyšovat ostatní,“ vysvětlila PaedDr. Dana Schönová, ředitelka školky s tím, že mateřská škola i autistickým dětem umožňuje komplexní rozvoj osobnosti. „V naší školce se snažíme přijímat děti s respektem, který si zaslouží. Každý z nás je přece tak trochu jiný…,“ doplnila D. Schönová.

Mateřská škola Exilu se stará o děti už 65 let a vytváří podmínky pro rozvoj jejich nadání. V rámci mimoškolní činnosti organizuje ve spolupráci s neziskovou organizací Místo pro děti zájmové aktivity v oblasti hudební, taneční, sportovní, výtvarné, keramické, arteterapeutické, kroužek pro nadané děti nebo výuku angličtiny. V MŠ má odloučené pracoviště také klinická logopedka.
Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Včera 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

Dnes 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Správa silnic MSK používá nová služební vozidla na elektropohon

Správa silnic Moravskoslezského kraje udělala další krok ke snížení uhlíkové stopy. Do svého vozového parku získala pět nových elektromobilů. Jde o jednu z největších krajských organizací.

Nová cargolinka z mošnovského letiště do kazašské Almaty

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji provozuje společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně.

Komisařka vyhodila žáka od zkoušky v autoškole, když jí neřekl druhý způsob měření dezénu

Včera 9:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský soud v Ostravě se z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude muset znovu zabývat případem, ve kterém jde o to, zda komisařka ve Frýdku-Místku měla právo vyhodit žáka od závěrečné zkoušky v autoškole jen proto, že jí po první správné odpovědi neřekl další alternativní způsob ověření hloubky dezénu pneumatiky.