Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava Expat Centre s MS Paktem zaměstnanosti pomáhají cizincům v MSK s uplatněním na trhu práce

Ostrava Expat Centre (OEC) iniciuje téměř tři roky bezplatnou veřejnou informační službu pro cizince i pro firmy z regionu, které je zaměstnávají. Společně s MS Paktem se podílí zejména na poskytování karierového poradenství a pomáhají jim s hledáním vhodného uplatnění na regionálním pracovním trhu.

Ostrava Expat Centre se zabývá podporou a lákáním talentovaných profesionálů ze zahraničí, pomáhá těm, kteří se stěhují do regionu a je tady i pro cizince, kteří v regionu už nějakou dobu žijí. „Těší nás, že za necelé tři roky fungování se nám podařilo uskutečnit několik úspěšných projektů. Zejména máme radost z vytvoření relokační aplikace, která pomáhá cizincům se začleněním do regionu. Zorganizovali jsme také 50 různých eventů a vytvořili databázi 65 firem, které nabírají i česky nemluvící zaměstnance,“ uvedl Anton Husovský z MS Paktu, který současně působí i v OEC a propojuje vzájemnou spolupráci obou organizací.

V Moravskoslezském kraji trvale žije aktuálně 30 tisíc cizinců z toho je 11 tisíc Poláků a 10 tisíc Slováků. Ukrajinských uprchlíků je zatím v kraji okolo 17 tisíc, ale ne všichni z nich chtějí v našem regionu setrvat. Nemalé jsou také počty Indů a Korejců a velkou část cizinců tvoří také vietnamská komunita. Třetina žádostí, které přijdou do Ostrava Expat Centre souvisí právě s hledáním nebo změnou současného zaměstnání, s čímž pomáhají také odborníci z Moravskoslezského paktu zaměstnanosti.

OEC přibližuje cizincům český trh práce, pomáhá jim s orientací v pojmech, jako je pracovní úvazek nebo s pracovními dohodami. Umí poradit na jakých portálech hledat práci, jak napsat i český životopis, či jak si nastavit LinkedIn profil. Zároveň nabízí vlastní databázi firem v regionu, které zaměstnávají cizince.

„Od prvního setkání byli lidé v OEC velmi vstřícní a ochotní. Myslím si, že jsem je našla ve správný čas. Už nějakou dobu jsem byla rozladěná a zklamaná z mého neúspěšného hledání práce. OEC mi poskytlo užitečné rady, jak přistupovat k českému trhu práce, a pomohlo mi vylepšit můj životopis,“ uvedla Natalia Aguilera López, která si již našla práci právě díky OEC.

Mezi firmy, s kterými Ostrava Expat Centre navázalo spolupráci, patří významní regionální zaměstnavatelé jako například Tietoevry, HELLA, Brose, Siemens nebo Verizon. Mezi nejnověji zapojené spolupracující firmy patří například nadnárodní společnost HELLA Autotechnik Nova, s.r.o., která už přes 120 let vyvíjí a vyrábí osvětlovací techniku a elektroniku pro automobilový průmysl. Pro jejich zahraniční zaměstnance OEC zabezpečovalo například ubytování, „soft-landing“ - služby po příchodu cizince zahrnující například doprovod na úřady, založení bankovního účtu, mobilního tarifu a „Welcome workshop“, kde byli seznámeni s různými kulturními a obchodními specifiky české společnosti.

Ostrava Expat Centre a MS Pakt zaměstnanosti pomáhají také ukrajinským vysokoškolákům, lidem z IT, manažerům a dalším profesionálům. „Najít pro ně rychle vhodnou profesi v oboru nebude snadné, půjde o běh na dlouhou trať, ale věřím, že se nám společnými silami podaří začlenit, co největší procento Ukrajinců, do našeho pracovního trhu,“ doplnil Anton Husovský. S aklimatizací jim může pomoci právě nová relokační aplikace, která je dostupná na webu zde. Kromě zprostředkovávání nabídek práce může Ostrava Expat Centre pomoci zájemcům i s bydlením, vyřizováním dokumentů, hledáním lékařů, a nabízí i celou řadu volnočasových aktivit.

„V loňském roce jsme zorganizovali byznysové, volnočasové i komunitní eventy, kterých se zúčastnily celé rodiny našich klientů. Poznali jsme například kouzlo Beskyd, hráli jsme české společenské hry, seznámili se s indickou kulturou a také jsme naším klientům prakticky ukázali, jak vyplnit daňové přiznání, zakončil Anton Husovský.

Mezi klíčovou aktivitu Ostrava Expat Centre patří i kontinuální budování komunity, které probíhá ve spolupráci s firmami, institucemi, již fungujícími organizacemi se službami pro cizince, kluby cizinců, univerzitami, zdravotními službami, ubytovacími kapacitami nebo školskými zařízeními. Ostrava Expat Centre veškeré své aktivity a služby zveřejňuje na webu https://www.ostravaexpat.eu/ a na sociálních sítích Facebook a LinkedIn.

Ostrava Expat Centre zřizuje a finančně podporuje Statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s.

  • Moravskoslezský pakt zaměstnanosti přispívá k naplnění cílů Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje pro období 2019-2027 v oblasti „Vzdělanější a zaměstnanější kraj“
  • Konkrétně se jedná o: zlepšení připravenosti absolventu, kteří vstupují na trh práce; zvyšování podílu obyvatel kraje s vysokoškolským vzděláním; lepší využití osobního potenciálu a odpovídající pracovní uplatnění obyvatel; růst produktivity, průměrné mzdy a nabídky dobře placených pracovních míst; snížení podílu dlouhodobě nezaměstnaných.
  • Moravskoslezský pakt zaměstnanosti přispívá ke slaďování nabídky a poptávky na regionálním trhu práce, analyzuje jeho klíčové problémy a připravuje pro ně řešení. Ve všech svých činnostech propojuje data a analýzy se zkušenostmi z praxe a reálnými potřebami v regionu.
  • Signatáři Moravskoslezského paktu zaměstnanosti, který byl založený jako samostatný zapsaný spolek 1. února 2019, jsou Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Sdružení pro rozvoj MSK, Krajská hospodářská komora MSK a Svaz průmyslu a dopravy ČR.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

22. dubna 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

22. dubna 2024 9:58 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Správa silnic MSK používá nová služební vozidla na elektropohon

22. dubna 2024 9:46 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Správa silnic Moravskoslezského kraje udělala další krok ke snížení uhlíkové stopy. Do svého vozového parku získala pět nových elektromobilů. Jde o jednu z největších krajských organizací.

Nová cargolinka z mošnovského letiště do kazašské Almaty

22. dubna 2024 9:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji provozuje společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně.