Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jak energetická krize změnila chování Čechů

Po koronavirové krizi v roce 2021 přišla v roce 2022 krize energetická, kterou navíc umocnil konflikt na Ukrajině. Dodávky energií z Ruska, zejména zemního plynu, byly omezeny a mnoho zemí, včetně České republiky, muselo hledat jiné dodavatele. Celá situace navíc zapříčinila prudký nárůst cen, což mělo dopad nejen na celkovou ekonomiku států, ale především na rozpočet jednotlivých domácností. Jak se s krizí vypořádali Češi a co si z ní odnesli?

Pomoc od státu i dodavatelů

S příchodem energetické krize představila vláda i místní dodavatelé hned několik opatření pro úsporu energií. Vedle příspěvků na bydlení se jednalo například o úsporné tarify či sérii videí a kurzů, jaké představila například nově spuštěná ČEZ Akademie. Tyto podpůrné programy pomohly a nadále pomáhají lidem s výdaji za energie a radí, na čem všem se dá v domácnosti ušetřit.

Češi se rozhodli spořit

Ze statistik, které zveřejnila agentura Ipsos, vyplývá hned několik zajímavých dat. V roce 2022 přijala více než polovina českých domácností alespoň některá úsporná opatření. Základní výdaje snížilo 11 % z nich, 46 % pak omezilo své volnočasové aktivity a začalo opatrněji nakládat se svým rozpočtem. Do zateplení investovalo 21 % a dalších 26 % lidí se rozhodlo vyměnit stávající spotřebiče za úspornější. Lidé šetřili také na jídle, oblečení, zdravotnických službách nebo i půjčkách – těch oproti předchozím letům značně ubylo. V domácnostech se pak konkrétně šetřilo například takto:

  • 43 % lidí upřednostnilo sprchu před vanou
  • 42 % se rozhodlo pro instalaci úspornějšího LED osvětlení
  • 35 % k úsporám na energiích přispělo optimalizováním nastavení lednice
  • 38 % domácností částečně ušetřilo na nezakrývání radiátorů během topné sezóny

Spoření je jistota

Ačkoliv se ekonomové vesměs shodují na tom, že energetická krize ustupuje, a faktu, že realita byla mnohem příznivější, než napovídaly původní odhady, nadále domácnostem doporučují úspornější životní styl. Tipy, jak na energiích šetřit, představují i samotní dodavatelé. Ti uvedli, že jejich klienti se mnohem více zajímají a stále častěji se ptají také na samoodečet elektřiny. Komunikaci zlepšují také kurzy a vzdělávací programy – ČEZ se svou Akademií zaznamenal, že účastníci jejich prvního pořádaného kurzu ušetřili téměř 6 % nákladů.
ASF jobs s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 13 860 do 15 015 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště okres Bruntál
Bruntál
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail