Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum PANT představí bohatým programem Španělsko

Centrum PANT ve spolupráci s Institutem Cervantes v Praze a Španělskou kanceláří pro cestovní ruch pro střední Evropu se sídlem ve Vídni připravili bohatý kulturní program, který má za úkol přiblížit lidem Španělsko.

Evropa. Většině lidem okamžitě naskočí Unie, tj. politické orgány, byrokracie, omezování suverenity… Naším cílem je nabídnout pohled jiný. Přinášíme druhý ročník multižánrového komponovaného programu Tváře Evropy nesoucí hlavní motto – jsme přirozenou součástí Evropy, poznávejme její tváře – historii, kulturu, zvyky, gastronomii, osobnosti a obyvatele, přírodní krásy… Letošními hlavními (nikoli jedinými) tvářemi jsou Švédsko a Španělsko. Švédská část proběhla v první polovině roku a nyní přišel čas představit Španělsko.

Náplní programu budou přednášky ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, promítání filmů v Minikině, scénické čtení, klavírní koncert, dílna pro děti, cestovatelský den i degustace španělských vín. Součástí programu je také venkovní výstava Španělsko, země kontrastů na Masarykově náměstí.

Zahájení festivalu si vezme na starosti Minikino, ve kterém se uskuteční promítání dvou španělských filmů – Viridiana a Starý dům uprostřed Madridu. Přijďte 19. 9. do kina a užijte si španělský podvečer.

V Centrum PANT se uskuteční triptych přednášek vyučujících z Ostravské univerzity. Jan Mlčoch představí Současnou španělskou literaturu v kostce – 20. 9. od 19 hodin. Na něj naváže Irena Fialová s přednáškou Jazyková mozaika současného Španělska, ve které se zaměří na rozmanitost jazyků a dialektů – 21. 9. od 19 hodin. A poslední přednášku povede Jiří Chalupa, který bude mluvit o tom Jak Španělé válčí s vlastními dějinami – 26. 9. od 19 hodin.

Chybět nesmí ani hudba a divadlo. Ve spolupráci s Institutem Cervantes připravujeme scénické čtení ve Staré aréně. Spravedlivý trest od Lope de Vegy nastudoval pražský soubor pod taktovkou Cyrila Navrátila – 2. 10. od 19 hodin. Následující den se můžete těšit hned na dvě akce. 3. 10. od 17 hodin v Galerii výtvarného umění představí profesor Štěpánek svou přednášku na téma Picasso a české umění. Následně se budete moci přesunout do koncertního sálu City Campusu, kde se uskuteční španělský klavírní recitál. Michaela Augustinová si připravila vzrušující hudební cestu po různých geografických oblastech i historických obdobích Španělska – 3. 10. od 19 hodin.

Co by to bylo za festival o Evropě, kdyby nepředstavil také možnosti cestování. Ve spolupráci se Španělskou kanceláří pro cestovní ruch pro střední Evropu se sídlem ve Vídni, s cestovní kanceláří Rady na cestu a vydavatelstvím Svět outdooru chystáme Minifestival pro cestovatele a světoběžníky – 7. 10. od 15 hodin v Centru PANT. Těšit se můžete na netradiční povídání o Španělsku, které možná znáte, ale ne tak, jak bychom vám rádi ukázali.

Myslíme také na ty nejmenší, a proto jsme připravili také program pro děti. Španělská dílnička umožní dětem poznat kousek španělského umění… děti se na chvíli stanou Picassem a vytvoří si kubistický portrét dle své fantazie – 7. 10. od 10 hodin v Centru PANT.

Španělské dny zakončíme večerem v bistru&kavárně V Zahradní. Večer plný vína, kytarových tónů a čtení poezie – 26. 10. od 19 hodin. Programem provedou kytarista Adán Sanchez, spisovatelka Pepa Caro Gamaza a degustaci vín povede Andreas Triandafilu spolu s Adánem.


Souhrnný program a popis jednotlivých akcí najdete na webu festivalu www.tvareevropy.cz

Akce se konají za finanční podpory Statutárního města Ostrava, Europe Direct Ostrava, SmVaK, Institutu Cervantes v Praze a Španělské kanceláře pro cestovní ruch pro střední Evropu se sídlem ve Vídni.

Centrum PANT je kulturní a vzdělávací prostor v centru Ostravy věnující se nedávné historii a aktuálním společenským otázkám. Konají se zde přednášky, projekce, autorská čtení, debaty, setkávají se zde lidé různého profesního zaměření. Centrum PANT úzce spolupracuje s oběma ostravskými univerzitami a obdobně zaměřenými organizacemi z celého Česka. Vzniklo na přelomu let 2016/2017 jako veřejně prospěšný projekt spolku PANT, který mimo jiné provozuje vzdělávací portál Moderní dějiny.cz. Součástí Centra je také celodenně otevřená kavárna a malé knihkupectví.
Prestige Health Care s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

Protektia s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail