Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novinky v oddlužení. Jaké změny vláda schválila?

Novinky v oddlužení potěší dlužníky, ale už méně jejich věřitele. Novela insolvenčního zákona zavádí se zpožděním část evropských pravidel, která měla v Česku fungovat už v roce 2021. Kvůli zpoždění čelí země řízení o porušení unijního práva s rizikem tučné pokuty. Jaká pravidla začnou nově platit?

K chystané novele zákona 182/2006 Sb., říká ministerstvo spravedlnosti následující: „Novela mimo jiné zajistí, že v případě úpadku se fyzické osoby budou moci rychleji dostat z dluhové pasti, vrátit se do legální sféry ekonomiky a znovu se zapojit do běžného společenského a hospodářského života.” Hlavní změna je tedy taková, že doba oddlužení by se měla zkrátit z pěti let na tři roky. U věřitelů ovšem budí velké vášně. Jejich zástupci s rozhodnutím nesouhlasí. Česká asociace věřitelů dlouhodobě poukazuje na to, že klesá výše srážek ze mzdy, což ještě více ztěžuje vymáhání dluhů. Ještě před pěti lety to bylo kolem 6000 Kč měsíčně, zatímco nyní je to asi o dvě třetiny méně.

Proč dochází ke změně insolvenčního zákona?

V první řadě má jít o zefektivnění a zjednodušení celého oddlužení podle toho, co žádá směrnice Evropského parlamentu a Rady. Zároveň mají mít zadlužení lidé možnost dostat se rychleji z dluhové pasti a moci začít zase normálně pracovat a fungovat. Podle dat se do dluhů nejčastěji dostávají senioři, invalidé a matky samoživitelky. Tato skupina tvoří čtvrtinu z celkového počtu dlužníků.

Další z novinek je také nutnost zajistit to, aby dlužník v insolvenci splácel adekvátní částky a nemohl záměrně snižovat své příjmy. Toto bude soud mnohem více kontrolovat. Dlužník se musí snažit navýšit svůj příjem a dodržovat splátkový kalendář. Když tak neučiní, může insolvenční správce prodloužit dobu splácení ještě o rok. Přísnější bude i kontrola osob v insolvenčním řízení.

Dlužník splácející méně, než má stanovené soudem, o 25 %, musí počítat s tím, že jej insolvenční správce bude kontaktovat a zjišťovat, proč nemá příjem větší. Oddlužení je možné opakovat až za 12 let.

Splátky stanovené podle výše příjmů

Při diskutování novely se dlouho řešilo to, zda bude stále nutné splatit minimálně 30 % pohledávek věřitelům. Nakonec byla schválena varianta individuální hranice podle příjmu. O té rozhodne soud hned na počátku oddlužení. Tak dojde ke stanovení individuálních splátek podle možností jednotlivých dlužníků, minimálně půjde o 1089 Kč měsíčně insolvenčnímu správci a 1089 Kč měsíčně věřiteli.

Jedna novinka potěší zejména příjemce výživného. Doposud si musel rodič, který měl dostávat výživné, musel nějakou dobu počkat, jelikož bylo tzv. deponované (běžně půl roku), po dobu schvalování insolvence. Peníze zůstaly na účtu plátce. Nově už k tomuto docházet nemá. Návrh umožňuje provádět exekuční srážky ze mzdy dlužníka, i když došlo k zahájení insolvenčního řízení.

Dluhy přerostou nad hlavu snadno, i když se na počátku vše může jevit jinak. Stačí jeden nevýhodný úvěr a méně bonitní klient a už se to veze. Jedna půjčka střídá druhou a problémy se čím dál víc nabalují. Právě proto by měla být základem prevence a volba ideální půjčky už v počátku. Zadlužit se rozumně není problém, problém je, když to uděláte neuváženě. Vždy vybírejte poskytovatele podle referencí, ceny půjčky, výhody, které vám může nabídnou a půjčujte si samozřejmě jen tolik, kolik dokážete splatit. Přesvědčte se, že vlastní licenci od ČNB, bez které nemůže půjčky poskytovat. S výběrem ideálního úvěru vám mohou pomoci internetové srovnávače půjček jako jsou ferovepujcky.cz, s tím druhým si musíte pomoci především sami.

Věřitelé novele nevěří

Hospodářská komora má obavy, že novela insolvenčního zákona připraví o peníze soukromé věřitele i daňové poplatníky, protože lidé dlužní také veřejným institucím. Zároveň podle ní vysílá stát signál lidem, že dluhy se platit nemusí. Podle ní je mezi zadluženými osobami takřka 380 tisíc lidí v produktivním věku, kteří by bez problémů mohli pracovat a své závazky splácet. Vláda prý mohla v návrhu ponechat pouze podnikající osoby, aby dostála pravidlům evropské směrnice a nemusela rozšiřovat okruh i na další osoby.

Platit by měla začít v červenci 2024. Uvidíme, zda povede lepší situaci mezi zadluženými lidmi nebo naopak.
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

GLOBY s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 166 do 166 Kč/hod.

Detail

Araik Company s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 do 130 Kč/hod.

Detail