Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Adventní koncerty Hudebních výletů SHF

Advent s pěveckými sbory Ondrášek z Nového Jičína a Permoník Karviná, staré beskydské koledy v Dole Michal v podání RukyNaDudy s Mariánem Friedlem či folklorní projekt Cesta světla Jiřího Slavíka & VUS Ondráš, to vše nabídnou Hudební výlety SHF od 2. do 19. prosince.

Novojičínská radost, pěvecký mládežnický ONDRÁŠEK – Novojičínský sbor ZUŠ, se ocitá již ve své mimořádně úspěšné 57. sezóně. Nedávná vítězství v soutěži VOCE MAGNA v Žilině, MEZZOCHORI, skvěle hodnocená vystoupení v litevském Kaunasu či v Římě, kde se mimo jiné zapojili do celonárodní Svatováclavské pouti, jejímž vyvrcholením byla slavnostní bohoslužba ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu – to by byl jen zlomek z jejich nedávných úspěchů… Nyní se představí ve velkolepém chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Budišově nad Budišovkou adventním koncertem (Vrána / Trotta / Johnson / Levente / Eben / Cohen aj.), na kterém vystoupí v sobotu 2. prosince (17:00) společně s laureátem Moravskoslezské umělecké Ceny Jantar 2022, Tomášem Vránou.

Celosvětově uznávaný Pěvecký sbor Permoník Karviná svou nevyčerpatelnou dětskou energií vykouzlí v neděli 3. prosince (17:00) pravou předvánoční atmosféru v kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě – Staré Bělé. Permoník je momentálně jedním z nejuznávanějších českých sborů, který sbírá nejvyšší ocenění v soutěžích po celém světě. Představil se jak na koncertech v Evropě od Švédska po Řecko a od Anglie po Rusko, v Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Austrálii i USA a vždy se snažil o naplnění svého motta, totiž že zpívání je radost! Zpíval v 15 zemích ve známých koncertních síních – například v sále Kapely v Petrohradu,
v Národní opeře ve Varšavě, v Koncertních sálech v Tokiu, Shizuoce a Fuji, dvakrát v newyorské Carnegie Hall nebo v Sydney Opera House. Tvoří jej 7 sborů – 230 zpěváků a zpěvaček ve věku přibližně od 5 do 65 let. Ve Staré Bělé se představí hned tři z nich: Koncertní, Mládežnický i Mužský komorní sbor Permoník. V jejich novém programu „A NA ZEMI UPOKOJENÍ…“ zazní díla autorů 20. století (Britten / Arnesen / Pavlica / Sarasola / Rutter / Chilcott / Lloyd Webber / Svoboda aj.) a jejich pojetí tradičních duchovních skladeb jako Magnificat, Pater noster či Pie Jesu.

Kapela RukyNaDudy s Mariánem Friedlem z Frenštátu pod Radhoštěm hraje od roku 2004 starou beskydskou muziku na polozapomenuté hudební nástroje, jako jsou hrkavica, ochlebky či grumle a salašovka. Po celou tuto dobu každý rok vyráží „na Štěpána“ na tradiční kolední obchůzku od domu k domu a zpívá místní koledy. Navštěvuje rodiny, známé a příznivce v celém jejich domovském území mezi beskydskými vrcholy Radhoštěm a Lysou horou, odkud také jejich vánoční písně pocházejí. Nasbíralo se jich za těch dvacet let tolik, že nastal čas, aby je nahráli, a tak spatří světlo světa album RukyNaDudy: Šťastně a vesele!

Nové CD bude představeno právě na Hudebních výletech v sobotu 9. prosince (18:00), a to v unikátních prostorách Řetízkových šaten ostravského Dolu Michal.

Vojenský umělecký soubor Ondráš (orchestr lidových nástrojů se svým dívčím sborem) představí v úterý 19. prosince (18:00) v Evangelickém Kristově kostele v srdci Ostravy jejich vánoční projekt Cesta světla. Jedná se hudební cyklus, který vypráví příběh narození Ježíše Krista a současně nahlíží do atmosféry lidových Vánoc. Hudebně vychází především z dobře známých českých a moravských koled, které však zazní v nevšedních orchestrálních a vokálních aranžmá. Posluchače čeká barvitá cesta ke Kristovu narození, stejně jako k lidskému pochopení této zázračné události. Autorem originální hudby je známý multiinstrumentalista a skladatel Jiří Slavík, který s VUS Ondráš dlouhodobě spolupracuje. „Psaní Cesty světla bylo pro mne několikaměsíčním požehnáním, kdy jsem se mohl představivostí vypravit do bájných časů a nechat na sebe působit příběh, který po dvou tisíciletích stále formuje celou naši kulturu a společnost. S vědomím, že pracuji s materiálem, který většina lidí bude dobře znát, jsem se pokoušel najít takové cesty, které by jej mohly představit v novém světle. Klíčem pro mě byl dramatický vývoj v textech jednotlivých písní, což jsem se snažil podpořit i v hudebních aranžmá. Mým cílem bylo přivést posluchače k novému zamyšlení nad důvěrně známými a zažitými písněmi – co vlastně vyjadřují a co pro nás znamenají. Škála pocitů, které předávají, je hluboká a pestrá zároveň – ať už jde o údiv nad zázračnou událostí, přes vřelou mateřskou lásku, ryzí radost nebo uspokojení těch, kteří trpí,“ říká Jiří Slavík.

Vstupné: 200 Kč / 150 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma. Vstupné „Cesta světla“: 300 Kč / 200 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma. Vstupenky online, aktuality a detailní informace naleznete na www.shf.cz
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Urbeva s.r.o., čerpací stanice MOL Ostrava, ul. Mariánskohorská
Ostrava
od 25 500 do 27 500 Kč/měsíc

Detail