Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Česku vyvinutá mobilní vrtná souprava hloubí geotermální vrty v Nizozemí

Práce českých techniků a konstruktérů ze společnosti Huisman Czech Republic, vrtná souprava LOC 400, nese ovoce v nizozemském Delftu. Tamější geotermální projekt bude vytápět budovy místní univerzity a tisíce domácností ve městě.

Vrtná souprava LOC 400, průkopnická technologie pro hloubení geotermálních vrtů, byla kompletně navržena a vyrobena v závodě Huisman Czech Republic ve Sviadnově. „Díky malému půdorysu, kontejnerovému designu a vynikající mobilitě je ideálním zařízením pro vrtání v hustě zalidněných městských oblastech,“ uvedl Karel Pavlíček, Managing Director ze závodu Huisman Czech Republic.

Geotermální projekt v Delftu patří k největším mezinárodním výzkumným zařízením na geotermální energii v městském prostředí. Jádrem projektu je přírodní rezervoár v hloubce přibližně 2 500 metrů. Do zdroje teplé vody se hloubí dva vrty – výrobní a injekční. Vrtání je současnou fází projektu, první „horká“ voda se očekává v polovině roku 2024.

Delftský městský projekt bude vytápět budovy v kampusu místní Technické univerzity a později také okolní čtvrti a studentské byty. Celkem může být spolehlivým a dostupným zdrojem energie až pro 10 000 domů ve městě. Dokončený geotermální systém může generovat teplo po dobu nejméně 30 let.

Velkou výhodou českého zařízení LOC 400 je snadná manipulace a přeprava. Souprava se rozloží na 22 jednotek odpovídajícím standardním kontejnerům, převeze se na místo vrtání a do 48 hodin může být zase uvedena do provozu. Tento modulární design je vhodný na použití na pevnině, ale i na plošinách umístěných v moři a v ekologický senzitivních oblastech.

Česká vrtná souprava LOC 400 dokáže vrtat až do hloubky 6 000 metrů, váží přibližně 600 tun a její věž je vysoká 38 metrů. Zařízení také disponuje plně automatizovaným podáváním trubek, což představuje klíčovou výhodu oproti mnoha soupravám stejného typu. „Driller může jednoduše usednout do kabiny a sledovat, jak LOC sám automaticky vytahuje vrtné tyče z vrtu, nebo je naopak do vrtu vkládá. Tato automatizace výrazně usnadňuje celý proces,“ doplňuje Martin Vojtek, Assembly Manager, Huisman Czech Republic.

Vrtné soupravy LOC 400 ze společnosti Huisman Czech Republic již v minulosti pomáhaly s geotermálními vrty v Rakousku, při výstavbě geotermální elektrárny v Německu nebo ve francouzsko-norské spolupráci při testování revolučního systému na odebírání vzorků hornin. Pro zaškolování vrtařů slouží unikátní simulátor vrtné soupravy, který rovněž vyvinuli čeští odborníci z Huismanu.

O společnosti Huisman:

  • Společnost Huisman, která působí ve Sviadnově od roku 1997, je specialista v konstrukčním navrhování a výrobě „hi-tech“ strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou pro energetický, námořní, těžební, železniční a zábavní průmysl.
  • Mezi produkty firmy patří námořní a pozemní jeřáby, mobilní vrtné soupravy, řešení pro pokládání potrubí v moři, zařízení pro zábavní průmysl, podvozky pro stavební a údržbová kolejová vozidla, kompozitní trubky a další.
  • Výrobky společnosti Huisman míří zejména na export do celého světa. Zařízení ze Sviadnova je možné vidět například v Mexickém zálivu, u pobřeží Afriky, na amerických ropných polích, v západní Austrálii nebo v Hongkongu.
  • Mezi nejvýznamnější zákazníky českého Huismanu patří společnosti BMS, Heerema, Subsea 7, COSCO, Vekoma.
  • Ve spolupráci se společností SAAB Czech společnost Huisman vyvinula simulátor vrtné soupravy pro zaškolování vrtařů.
  • Česká společnost je členem nadnárodní skupiny Huisman, která byla založena v roce 1929 v Nizozemí a centrála včetně vedení se nachází ve městě Schiedam. Kromě Sviadnova má Huisman výrobní závod v holandské centrále a také v Číně. Obchodní zastoupení včetně projektové a servisní podpory je dále ve Spojených státech amerických, Brazílii, Singapuru a v Norsku.Martin Burda - pracoviště
Třinec
od 18 900 do 18 900 Kč/měsíc

Detail

ČP Guarding, s.r.o., Ostrava (Wattova)
Ostrava
od 22 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Generální ředitelství cel, Ostrava
Ostrava
od 21 800 do 29 520 Kč/měsíc

Detail