Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Více než miliarda do vodárenství v roce 2024

V součtu oprav a investic pošlou SmVaK Ostrava do zajištění dodávek kvalitní pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní 1,043 miliardy korun. Téměř 462 milionů korun poputuje v roce 2024 do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 303 milionů do vodovodních sítí a 243 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

Za posledních deset let směřovalo do vodárenské infrastruktury vlastněné a provozované SmVaK Ostrava 7,6 miliardy korun. Plánovaná částka pro rok 2024 představuje meziroční zvýšení o zhruba 70 milionů korun.

Modernizace Úpravny vody Vyšní Lhoty
„V systému Ostravského oblastního vodovodu bude pokračovat významná modernizace strojně-technologického vybavení a automatizovaného systému řízení Úpravny vody Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku. Budeme rekonstruovat také řadu vodojemů – například v Písečné na Třinecku, modernizovat budeme přerušovací komoru a vodojem Červený kámen nad Kopřivnicí, vodojem Kazničov v blízkosti Hukvaldské obory, dokončíme také sanaci akumulace pitné vody v havířovské části Životice,“ říká technický ředitel SmVaK Ostrava Martin Veselý.

V oblasti dodávek pitné vody koncovým odběratelům se bude modernizovat vodovodní síť ve větších i menších sídlech v regionu. Na Frýdecko-Místecku se připravuje rekonstrukce systému pro dodávky pitné vody například ve Sviadnově, Krmelíně, Paskově nebo Třinci. Na Karvinsku se budou měnit vodovodní řady a související infrastruktura mimo jiné v Orlové, Dolní Lutyni, Dětmarovicích nebo Bohumíně. „Na Novojičínsku kromě samotného Nového Jičína budeme sanovat vodovodní řady v Bernarticích nad Odrou, Odrách, Frenštátu pod Radhoštěm nebo Bílovci, kde v části Bravinné připravujeme také komplexní sanaci vodojemu. Na Opavsku připravujeme kromě investic do vodovodní sítě také obnovu řady vodojemů, kromě Opavy se bude jednat například o Chlebičov, Lublice nebo Melč,“ vysvětluje Veselý.

Kanalizační síť i čistírny

Nejvíce prostředků – tedy 462 milionů korun – bude v příštím roce směřovat do odvádění a čištění vody odpadní. Kalové hospodářství se bude rekonstruovat v čistírnách odpadních vod ve Frenštátu pod Radhoštěm, Paskově nebo Frýdku-Místku, pokračovat bude zásadní modernizace čistírenského provozu v Dolním Benešově. Kanalizační stoky se budou rekonstruovat například v Třinci, Brušperku, Bohumíně, Orlové, Frenštátu pod Radhoštěm, Opavě a Kopřivnici.
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - pracoviště Lískovec
Frýdek-Místek
od 7 988 do 13 313 Kč/měsíc

Detail

ČP Guarding, s.r.o., Ostrava (Wattova)
Ostrava
od 22 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail