Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cenu Jana Zajíce letos ve Vítkově převezmou nadějný judista, úspěšný molekulární biolog i mažoretky

V pátek 23. února budou ve Vítkově na Opavsku uděleny Ceny Jana Zajíce za rok 2023. Oceněn bude i nejlepší tým roku 2023, jímž jsou vítkovské mažoretky, které si přivezly titul mistryň světa. Město si památku studenta Jana Zajíce, od jehož tragického úmrtí letos 25. února uplyne 55 let, tímto způsobem připomíná od roku 1993.

„Jan Zajíc, rodák z Vítkova, je už 55 let symbolem odporu vůči totalitní moci. Následováním Jana Palacha chtěl jako pochodeň číslo dvě probudit lidi z letargie dané smířením se s okupací Československa armádami Varšavské smlouvy, motivovat je, aby se nepřestali stavět na odpor zlovůli. To je jeho jednoznačný vzkaz. A protože mladí lidé vždy byli a budou nositeli studentské svobody a ideálů, oceňujeme ty z Vítkovska, kteří jsou inspirací pro ostatní,“ konstatuje starosta Vítkova Jakub Cihlář, z jehož rukou v pátek 23. února Cenu Jana Zajíce v 1. kategorii do 15 let převezme devítiletý Patrik Kocián, žák základní v Melči, člen oddílu juda Slezanu Opava, bronzový z mezinárodního turnaje v Polsku, stříbrný z Judo Dragon Cup, vítěz Velké ceny Žiliny a držitel mnoha dalších prestižních ocenění. V 2. kategorii bude oceněn student vítkovského gymnázia Vojtěch Jakubík, který velmi úspěšně působí v oboru molekulární biologie. Jako nejlepší tým roku 2023 budou oceněny vítkovské mažoretky, jež jsou mistryněmi světa.

„Máme se sestrou radost, že vzpomínka na našeho bratra je spojena s mládím, se žáky a studenty, kteří jsou na začátku života, a přitom mohou být příkladem ostatním. Právě toto spojení nás smiřuje se dnem, který pro nás zůstane napořád smutný. Vždy nám šlo o to, aby vzpomínky na bratra nebyly jen smutné. A to Cena Jana Zajíce rozhodně není,“ říká bratr Jana Zajíce Jaroslav. A připomíná zakladatele nadačního fondu, scénáristu a publicistu Vladislava Kučíka, jemuž se v roce 1993 podařilo na Vítkovsku založit velmi pozitivně zaměřenou nadaci, která i prostřednictví Ceny Jana Zajíce žije dodnes.

„Byl bych rád, kdyby si žáci a studenti uvědomovali, že být nositelem Ceny Jana Zajíce je do jisté míry zavazující, protože jde o významné ocenění připomínající hrdinský čin výjimečného člověka. Vždyť i proto Cena Jana Zajíce před jednatřiceti lety vznikla – abychom nezapomněli. Ale jedna věc je připomínat, druhá vysvětlovat, proč k něčemu došlo,“ pokračuje starosta Jakub Cihlář „Je na nás, dospělých, abychom odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce šířili dál. Abychom současné mladé generaci vysvětlovali, proč se oba studenti v začátku roku 1969 rozhodli ke svým činům, které dnes aktuálně rezonují s tím, co se děje pár stovek kilometrů od našich hranic,“ uzavírá starosta Vítkova.

  • V pátek 23. února bude slavnostní akce v 15.30 hodin zahájena návštěvou výstavy Interitus Macedonum – Svědectví v městské knihovně, v 16.30 hodin si přítomní připomenou u hrobu Jana Zajíce 55. výročí tragického úmrtí tohoto vítkovského rodáka, které připadne na neděli 25. února, a v 17 hodin budou ve společenském sále Městského úřadu Vítkov předány Ceny Jana Zajíce.
  • Cena Jana Zajíce má dvě kategorie. První je do 15 let – žáci osmiletých škol a gymnázií, druhá od 15 do 25 let – studenti.
  • Cena bývá udělována za zásadní čin – záchranu života, práci v dobrovolnictví, významné sportovní úspěchy, výjimečné studijní výsledky atp.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Dnes 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.