Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasičská zbrojnice dobrovolných hasičů v Bílovci prochází rozsáhlou rekonstrukcí

V Bílovci byla zahájena komplexní rekonstrukce a modernizace hasičské zbrojnice Jednotky sboru dobrovolných hasičů Bílovec, v níž hasiči sídlí od roku 1908. Rekonstrukce v hodnotě 19 milionů korun bude hotova do konce roku 2024. Dobrovolní hasiči mají dočasné zázemí v Bílovecké nemocnici.

„Stávající hasičská zbrojnice v ulici 17. listopadu byla nevyhovující jak provozně, tak i technicky a hygienicky,“ konstatuje místostarostka Tereza Grabcová Hozová a dodává, že realizace je podpořena dotací MMR a MSK ve výši 6,225 milionu korun.

Jde o stavební úpravy uvnitř objektu s úpravou dispozice (hygienická smyčka, kanceláře, sklady, pohotovostní místnosti aj.). Součástí komplexní rekonstrukce je vytápění, zdravotně technické instalace, silnoproudé a slaboproudé elektoroinstalace, kabelové rozvody i kamerový a poplachový zabezpečovací systém. V sociálním zázemí bude doplněno vzduchotechnické zařízení a v garážích odsávání výfukových plynů. V objektu bude dokončeno provedení dodatečné hydroizolace, podřezání zdiva v části budovy a dokončení sanačních prací. V podkroví budou v této fázi provedeny pouze tepelně-izolační úpravy, prostor nebude využíván. Ve dvorní části bude stávající přístavba skladů vybourána a nově vybudována dvoupodlažní zděná přístavba garáží pro jedno zásahové a jedno doprovodné vozidlo, v patře bude posilovna a sklady.

Součástí prací ve dvorní části je i oprava zpevněných ploch, jednotné a dešťové kanalizace a zřízení lapolu ropných látek.

Zhruba čtyřicítka bíloveckých dobrovolných hasičů nyní využívá prostory v Bílovecké nemocnici, které svou plochou a zázemím odpovídají jejich potřebám. „Pronájem pochopitelně není zadarmo. Naštěstí vedení města naši situaci zcela pochopilo a finančně nás podpořilo. Pro uskladnění materiálů dále využíváme sklad na stanici Hasičského záchranného sboru MSK v ulici Boženy Němcové. Výjezdová technika a zabezpečení výjezdů k zásahům je organizováno z areálu Autodoprava Lazecký, kde máme pro tento účel v pronájmu další garážové stání,“ říká Tomáš Čtvrtňák, velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Bílovec. A dodává, že vzhledem k tomu, že skoro polovina členů sboru je zařazena zároveň v jednotce sboru, kterou si město v rámci své samostatné působnosti na úseku požární ochrany zřizuje jako organizační složku, je hlavní činnost dobrovolných hasičů zaměřena právě k zajištění výkonu služby jednotky. „V roce 2023 jsme vyjeli celkem ke 118 zásahům. Nejnáročnější byl loni v dubnu požár hospodářské budovy v Bílovci, kde se nám podařilo zastavit šíření ohně na přilehlý bytový dům. Škoda byla vyčíslena na 650 tisíc korun a uchráněné hodnoty se pohybovaly v řádu několika milionů,“ upřesňuje Tomáš Čtvrtňák.

„A co si slibujeme od rekonstrukce? Kromě jiného doufáme, že reprezentativní prostředí se pozitivně promítne i do výsledku náboru nových členů sboru, na který se teď chceme intenzivně zaměřit“ pokračuje Tomáš Klos, starosta Sboru dobrovolných hasičů Bílovec. „Vztah k hasičským aktivitám vzniká většinou už v rodinách, mnohde najdete i několik generací hasičů. Často říkám, že práce dobrovolného hasiče je především srdeční záležitost. A je to tak, jinak bychom jí nebyli schopni a ochotni obětovat tolik osobního volného času. Navíc v dnešní době jsou na dobrovolného hasiče kladeny skutečně enormní požadavky… Ovšem ve chvíli, kdy se podaří zachránit majetek, nebo také život, ať již ten lidský nebo zvířecí, máme jasno: naše práce má smysl. Hlavním cílem hasiče je přece pomáhat druhým. A veškerý čas, který tomu obětujeme, nám stojí za to,“ uzavírá Tomáš Klos.Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Ostrava Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Dnes 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.