Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chicago, Slavný muzikál mohou čeští diváci vidět pouze v Ostravě

Netrpělivě očekávaný muzikál Johna Kandera, Boba Fosseho a Freda Ebba CHICAGO má premiéru ve čtvrtek 29. února v Divadle Jiřího Myrona.

Režíruje šéfka souboru muzikálu Gabriela Petráková, která o novou licenci usilovala několik let, a říká: „Vlastníci autorských práv dovolují vždy jen jedinému divadlu v dané evropské zemi dílo uvádět, a tak bude možné vidět Chicago jen u nás v Ostravě. Doufáme, že nadlouho!“ NDM je také prvním divadlem u nás, kterému se povedlo získat licenci na slavné dílo podruhé. Hrajeme ve skvělém překladu Iva T. Havlů. O muzikál je obrovský zájem a diváci vykoupili téměř všechny vstupenky do konce sezóny.

V nové inscenaci pochopitelně nebude chybět orchestr souboru muzikálu – tentokráte nebude hrát z orchestřiště, ale přímo na scéně. Mnoho hudebních čísel je totiž v ději zasazeno do kabaretního prostředí, ve kterém kapela reálně figuruje. Hudební nastudování Jakub Žídek, druhý dirigent Marek Prášil. Chicago je plné tanečních čísel a režisér se tu neobejde bez choreografů – těmi našimi jsou Ladislav Cmorej a Simona Machovičová. Scénu vytvořil David Bazika, kostýmy Marta Roszkopfová.

V hlavní roli sboristky Roxie Hart, která se stane slavnou až díky vraždě, se představí Veronika Prášil Gidová v alternaci s Kristýnou Štarhovou. Zkušenější Velmu Kelly, která je už ve světě zločinu i showbyznysu personou známou, hrají, zpívají a tančí Markéta Schimmerová Procházková či Martina Vlčková. Právník Billy Flynn dokáže dámy vysekat z problémů nehledě na jejich vinu či nevinu – toho ztvární Tomáš Novotný nebo Lukáš Vlček.

„Příběh nás zavádí do americké líhně zločinu a novinářských senzací 20. let minulého století. Kabaretní hvězda Velma Kelly i sboristka Roxie Hart jsou souzeny pro vraždu svých partnerů, ale za každou cenu chtějí uniknout hrozícímu trestu smrti. Využívají proto služeb protřelého právníka Billyho Flynna, který ví, že pro verdikt není důležitá pravda, ale mínění tisku a veřejnosti. Muzikál autorské dvojice John Kander a Fred Ebb a legendárního jazzového choreografa Boba Fosseho patří mezi vůbec nejúspěšnější tituly Broadwaye. A to i přesto, že v něm není jediný kladný hrdina. Slavnými melodiemi i nadčasovým satirickým příběhem láká dodnes diváky po celém světě. Do Ostravy se vrací po více než třiceti letech – a zároveň přesně sto let od skutečných soudních procesů, které jeho příběh inspirovaly,“ přibližuje Gabriela Petráková.

V roce 1924 totiž americké noviny rozvířily příběh vražedkyně Beulah Annan, která trávila čas především s milencem a jejíž manžel byl většinu času v práci. Annan se jedné noci s milencem pohádala a zastřelila ho. Finální verdikt soudu – nevinná – byl spíše založen na tom, jak právníci mladé ženy kauzu podávali a jak ji veřejnosti servírovala média. Milenec totiž zemřel ranou do zad, těžko mohl být zabit v sebeobraně, jak tvrdila Annan. Pouhých osm měsíců strávila v redakci prestižního deníku Chicago Tribune reportérka a začínající dramatička Maurine Dallas Watkins je zřejmě nejznámější ‚vypravěčkou‘ příběhu a také kauzy další vražedkyně – kabaretní zpěvačky Belvy Gaertner. Watkins podle nich vytvořila postavy Roxie Hart a Velmy Kelly a napsala v rámci studia kurzů dramatického psaní na Yaleově univerzitě hru, která o pět desetiletí později dala vzniknout libretu k muzikálu. Svůj předobraz měl v reportážích Maurine Watkins i právník Billy Flynn – spojila postavy dvou obhájců vražedkyň. I její články měly poměrně výrazný vliv na verdikt o nevině. Watkins toho později litovala, a ačkoli dala souhlas ke zfilmování hry, muzikálovou podobu dlouho odmítala, takže proto vznikla až v roce 1975. Mimochodem Watkins psala také o skutečném příběhu mladíků Leopolda a Loeba, kteří ve 20. letech 20. století v Chicagu zavraždili dítě – příběh posloužil jako základ libreta muzikálu Thrill Me od Stephena Dolginoffa, který hrajeme v Divadle ‚12‘,“ popisuje dramaturgyně Hana Nováková.

Impulz pro vznik muzikálové adaptace přitom nepřišel od samotných autorů, ale od herečky a tanečnice Gwen Verdon, která si chtěla postavu Roxie zahrát. Díky ní se také k látce dostal její manžel, legendární choreograf Bob Fosse, a stal se jedním z autorů muzikálové adaptace spolu se skladatelem Johnem Kanderem a textařem Fredem Ebbem. Kromě Gwen Verdon v inscenaci zazářila i Liza Minnelli, která ji zastupovala po dobu nečekané zdravotní indispozice: Verdon na jevišti vdechla peříčko a musela podstoupit operaci. Další hvězdou inscenace byla Chita Rivera, pro niž byla v muzikálové verzi poprvé podrobněji rozvedena postava Velmy Kelly,“ pokračuje Hana Nováková.

Muzikál Chicago už při své světové premiéře na Broadwayi v roce 1975 slavil úspěchy, hrál se více než dva roky a dosáhl bezmála tisíce repríz. Opravdovým megahitem se však stalo až jeho novější broadwayské nastudování z roku 1996: střídmé provedení prakticky na prázdném jevišti se hraje dodnes a na kontě má už neuvěřitelných deset tisíc repríz. Velký ohlas zaznamenala také filmová verze z roku 2002 s herečkami Renée Zellweger a Catherine Zeta-Jones a s Richardem Gerem (režii měl Rob Marshall, film získal 6 Oscarů). Muzikálové Chicago zkrátka nestárne, příběh o společnosti plné lží a senzacechtivosti baví a fascinuje diváky stále.

Po více než 30 letech se tedy slavný muzikál vrací na jeviště Divadla Jiřího Myrona. V roce 1990 jej naše divadlo nastudovalo poprvé, a to v režii Petra Novotného (více na www.divadelniarchiv.cz). Česká premiéra byla už v roce 1978 v brněnském Divadle bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno). Na úspěchu muzikálu v Česku má velký podíl i překlad Iva T. Havlů.Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Včera 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

Dnes 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Správa silnic MSK používá nová služební vozidla na elektropohon

Správa silnic Moravskoslezského kraje udělala další krok ke snížení uhlíkové stopy. Do svého vozového parku získala pět nových elektromobilů. Jde o jednu z největších krajských organizací.

Nová cargolinka z mošnovského letiště do kazašské Almaty

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji provozuje společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně.

Komisařka vyhodila žáka od zkoušky v autoškole, když jí neřekl druhý způsob měření dezénu

Včera 9:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský soud v Ostravě se z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude muset znovu zabývat případem, ve kterém jde o to, zda komisařka ve Frýdku-Místku měla právo vyhodit žáka od závěrečné zkoušky v autoškole jen proto, že jí po první správné odpovědi neřekl další alternativní způsob ověření hloubky dezénu pneumatiky.