Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská ADRA slaví 15 let od svého založení

Humanitární organizace ADRA se věnuje dobrovolnickým aktivitám v České republice již 20 let. Jedno z prvních dobrovolnických center vzniklo v roce 2009 v Ostravě. Za svou patnáctiletou historii ušla ostravská ADRA obrovský kus cesty, na které propojuje dobrovolníky s potřebnými. ADRA se za tuto dobu stala respektovanou dobrovolnickou organizací, která za celou dobu svého působení zapojila v Ostravě neuvěřitelných 8 926 dobrovolníků.

V roce 2009 měla ADRA na Severní Moravě pouze jedno dobrovolnické centrum, a to ve Frýdku-Místku. Protože poptávka po dobrovolnících se zvyšovala i v krajském městě, rozhodla se ADRA založit svou pobočku i v Ostravě. Zakladatelka centra, Ing. Dagmar Hoferková, zavzpomínala: „V tu dobu jsem sama působila jako dobrovolnice v Bílovecké nemocnici. Už od začátku jsem velice intenzivně vnímala, jaký přínos má dobrovolnictví nejenom pro seniory, které jsem navštěvovala, ale i pro mě samotnou. A pak přede mě život postavil novou výzvu věnovat se dobrovolnictví i profesně. Oslovil mě tehdejší vedoucí DC ADRA Frýdek-Místek Michal Čančík, jestli bych nechtěla založit DC i v Ostravě. Najednou jsem se ocitla na životní křižovatce, kdy jsem jako strojní inženýrka zcela změnila své profesní zaměření. Dodnes nelituji, bylo to dobré rozhodnutí“.

Už v prvním roce svého fungování zapojila ostravská ADRA 180 dobrovolníků a jejich počet z roku na rok rostl. Dobrovolníci začali nejdříve pomáhat v nemocnicích, postupně se však dobrovolnické programy rozšířily i o seniory, děti a lidi s postižením. Během patnácti let ADRA zapojila 8 926 dobrovolníků, kteří nezištně věnovali potřebným 147 024 hodin svého volného času. Jenom v loňském roce to bylo 535 dobrovolníků, kteří strávili s lidmi, kteří to potřebují, 12 768 hodin.

V současné době ADRA v Ostravě spolupracuje s 25 různými organizacemi, do kterých vysílá své dobrovolníky. Ti však nepomáhají jenom v domovech pro seniory, nemocnicích či zařízeních pro děti a lidi s postižením, ale i přímo v domácnostech. Tam dobrovolníci navštěvují osamělé seniory a děti v pěstounských rodinách. Těm všem přinášejí do života to nejcennější, co v dnešním mnohdy

pouze virtuálním světe máme, lidskou blízkost, opravdovost, vřelost či „obyčejné“ pohlazení. Pro seniora může být dobrovolník lékem na osamění, pro dítě z pěstounské rodiny kamarádem a pro člověka s postižením někým, kdo mu zprostředkovává kontakt s okolním světem. Dobrovolníci často sdílí s těmi, které pravidelně navštěvují, nejenom to dobré a radostné, ale jsou jim oporou i v těžších chvílích, které mohou v životě každého z nás nastat.

Význam současné, ale i budoucí spolupráce s organizací ADRA v Ostravě vyzdvihl ředitel domova pro seniory Sluníčko, Mgr. Marek Tejzr, MBA, v přání k narozeninám: „Dobrovolnickému centru ADRA gratulujeme k 15 výročí, především však děkujeme jejich dobrovolníkům, kteří jsou pro náš domov pevnou a stálou oporou v náročné péči o klienty. A protože se svět v poslední době ocitá ve značném zmatku a chaosu, přejeme organizaci ADRA hodně síly a aby se o dobrovolníky co nejvíce rozrůstala. Dobrovolníků ADRA bude stále více a více potřeba než doposud."

Kromě dobrovolnictví však ostravská ADRA pomáhá již patnáct let i při mimořádných událostech, například při povodních či tornádu. Těmi největšími výzvami pro dobrovolníky ADRA v posledních letech byla i pandemie covidu nebo pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

ADRA provozuje v Ostravě i čtyři charitativní obchody, do kterých mohou lidé darovat oblečení či jiné nepotřebné věci nebo v nich naopak toto zboží nakoupit. Celý výtěžek z charitativních obchodů putuje na rozvoj dobrovolnictví v Ostravě a okolí. ADRA se však věnuje i firemnímu dobrovolnictví. Místní firmy a jejich zaměstnanci se tak mohou zapojit do společensky odpovědné a zároveň smysluplné pomoci konkrétním lidem v blízké komunitě.

ADRA stále hledá i nové dobrovolníky, protože potřebných je pořád více než těch, kteří jim chtějí nezištně pomáhat. Případní zájemci o dobrovolnictví mohou tuto organizaci kontaktovat telefonicky (733 485 548) nebo vyplnit formulář na www.adraostrava.cz.

O organizaci ADRA v Ostravě

Dobrovolnické centrum ADRA koordinuje dobrovolnické aktivity v Ostravě a okolí už od roku 2008. Po celou dobu tato organizace propojuje svět lidí, kteří chtějí pomáhat, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Ostravská ADRA je součástí mezinárodní humanitární organizace ADRA, která pomáhá lidem v nouzi po celém světě. Dobrovolníci a dobrovolnice ADRA přinášejí radost do života seniorům, dětem, nemocným či lidem se zdravotním postižením. Kromě koordinace dobrovolnictví ADRA provozuje v Ostravě čtyři charitativní obchody a věnuje se i firemnímu dobrovolnictví.

Více o Dobrovolnickém centru ADRA Ostrava na http://adraostrava.cz/, www.facebook.com/adraostrava nebo https://www.instagram.com/adra_ostrava/Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Dnes 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.