Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zvuky rozmanitosti. Soudobá hudba na pomezí Česka, Slovenska a Polska

Již za tři týdny odstartuje pilotní ročník unikátního projektu Sounds of Diversity (Zvuky rozmanitosti), který vznikl s cílem propojit scény současného umění a umělců České republiky, Slovenska a Polska. Mezinárodní koncertní turné představí na třech koncertech celkem pět autorských kompozic, které zazní ve světových premiérách, i nový ansámbl. Součástí scénicky pojatého koncertu budou rovněž výtvarné objekty. Trojice koncertů se uskuteční v Ostravě (18. března, Komorní sál Fakulty umění OU), Katovicích (19. března, Koncertní studio Radia Katowice) a v Žilině (20. března, Nová synagóga).

Sounds of Diversity

18. 3. Ostrava (City Campus Ostravské univerzity)

19. 3. Katowice (Studio Koncertowe Radia Katowice)

20. 3. Žilina (Nová synagóga)

Začátky koncertů vždy v 18:30.

Účinkuje: Sounds of Diversity Ensemble

Dirigenti: Matej Sloboda, Daniel Skála

Scénická spolupráce: Tomáš Volkmer

Výtvarná spolupráce: Jakub Černý, Magdaléna Zezulová

Program:

Markéta Dvořáková (CZ)For 14

Przemysław Scheller (PL)Layers of Delusion

Matej Sloboda (SK)Object:90

Petra Šuško (CZ)Ex-press-sure?

Daniel Skála (CZ) Conjunctions of Intangiblenes

Hlavním pořadatelem projektu je Tvůrčí centrum Ostrava, které si tak po desetiletích organizování festivalu Hudební současnost přidává na seznam novou, mezinárodní koncertní akci. Ta zároveň letošní jubilejní 50. ročník festivalu zahájí. Stejně jako Hudební současnost, která je v posledních letech zaměřená na propojování rozličných druhů umění, také projekt Sounds of Diversity má ambici k hudbě přistupovat v širším uměleckém kontextu. Nedílnou součástí všech tří koncertů bude tudíž nejen scénická koncepce („ušitá“ na míru jednotlivým koncertním sálům) scénografa a režiséra Tomáše Volkmera, ale také výtvarné objekty z dílny Magdalény Zezulové, studentky Fakulty umění Ostravské univerzity.

Do těchto kulis se posadí nový, pro tuto příležitost vzniklý Sounds of Diversity Ensemble, který bude čítat celkem 14 instrumentalistů a instrumentalistek ze všech tří zemí. Složení ansámblu, zahrnujícího kromě smyčcových, dechových nástrojů a bicích nástrojů také harfu, akordeon nebo cimbál, slibuje nevšední zážitek. Členy ansámblu budou prvotřídní hráči a hráčky působící např. v Janáčkově filharmonii, NOSPR Katowice, slovenském EnsembleSpectrum, Modern duo Ostrava nebo Ślańskie Trio Harfowe. Před ansámbl se v rolích dirigentů postaví Matej Sloboda, který je známý právě úzkou spoluprací se zmíněným EnsembleSpectrum, a skladatel a cimbalista Daniel Skála. Ten také stojí za propojující dramaturgickou linkou v podobě nevšední kompozice, která v sobě kombinuje stylovou různorodost čtveřice zbývajících skladeb – ty budou spojeny do jednoho zvukového i dramaturgického celku.

Hlavní myšlenkou projektu, za nímž stojí současná šéfka Tvůrčího centra Ostrava Marcela Kysová a skladatelka Petra Šuško, je snaha o znovuobnovení úzké tvůrčí spolupráce a navázání na společné projekty, které již byly realizovány v uplynulých letech právě v rámci festivalu Hudební současnost. V širším slova smyslu stojí v pozadí také idea propojení, a to jak na úrovni umělecké, tak osobní. Na počátku stála vidina navázání na dávná pouta mezi třemi státy, které jsou historicky i geograficky provázané. Jejich jedinečnost nyní bude zachycena nejen v hudbě, ale i v rozmanitých místech, na nichž se koncerty uskuteční. „Jako jedna z iniciátorek projektu věřím, že každé provedení bude jedinečné svým přesahem a již se těším na spolupráci, společné intenzivní zkoušení před koncerty, následné veřejné debaty a feedback s publikem po jednotlivých koncertech,“ dodává Šuško. Záměrem projektu je také aktivně vtáhnout posluchače do tvůrčího procesu, a to prostřednictvím zapojení se do vybraných performancí.

Vstupenky

Ostrava ⋰ 200,– dospělí / 100,– snížené ⋰ (předprodej v síti OstravaInfo)

Katovice ⋰ 20 zł (vstupenky budou v prodeji na místě)

Žilina ⋰ €9 – dospělí / €6 – snížené ⋰ (předprodej na stránkách Nové synagógy)

Projekt je realizován díky podpoře Mezinárodního visegrádského fondu.

Více informací na www.soundsofdiversity.com.Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

V Rychalticích objevili na zahradě munici, policisté radí, jak postupovat při podobných nálezech

10. dubna 2024 11:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Minulou sobotu před polednem byli frýdecko-místečtí policisté povoláni do obce Hukvaldy – Rychaltice kvůli nálezu předmětu, který připomínal munici. Nalezen byl během výkopových prací. Na místo okamžitě dorazila policejní hlídka společně s pyrotechniky.