Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

FN Ostrava otevřela ambulanci perinatální psychiatrické péče

Oddělení psychiatrické FN Ostrava otevřelo ambulanci pro ženy, které mají v průběhu těhotenství anebo po porodu psychické problémy. Lékař, který se na tuto problematiku zaměřuje, poskytne ženám odbornou pomoc, případně zváží nasazení léčiv relativně bezpečných pro plod. K odhalení zhoršeného psychického stavu napomůže i dotazník, který je dispozici na Oddělení šestinedělí Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU a ve vybraných gynekologických ambulancích.

Přirozené změny v organismu těhotné ženy mohou aktivovat skrytá nebo dřívější, léčbou potlačená, duševní onemocnění. Přispět k nim ale může také stres, který v tomto životním období není výjimkou. Nejčastějšími problémy jsou v současné době špatné rodinné vztahy, vztah s partnerem, ekonomická situace a v neposlední řadě sociální sítě. „Najdou tam množství vědecky nepodložených doporučení, které mohou vést k nahromadění stresu z toho, že je nesplňují. Pacientky přijímáme už od 1. trimestru se snahou jejich duševní stav stabilizovat nejen pomocí léků, ale také psychoterapií,“ přibližuje důvody vzniku ambulance, které jsou v západních zemí naprosto běžné, MUDr. David Škrda z Oddělení psychiatrického FN Ostrava. Této problematice se intenzivně věnuje a vysvětluje, proč je nutné se psychickým stavem těhotných žen vážně zabývat. „Pro optimální rozvoj nervové soustavy plodu je potřebné malé množství stresového hormonu kortizolu. Ten se dostává z těla matky přes placentu, která jej redukuje na potřebnou úroveň. Když ale žena zažívá stres, dochází k jeho patologickému zvýšení a ovlivnění rozvoje centrální nervové soustavy, vedoucí k problémům s regulací emocí v dospívaní.“


Ambulance je určená ale i ženám po porodu. Zachytit včas rozvíjející se zhoršení psychického stavu, nejčastěji poporodní deprese, pomáhá projekt Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), do kterého se zapojila i FN Ostrava. „Vnímáme nárůst žen, které přicházejí s psychickou zátěží už k porodu, takže tato pomoc je určitě velice potřebná. Každé mamince nabídneme možnost vyplnit elektronicky krátký dotazník,“ říká Bc. Eva Skřepková, staniční sestra Oddělení šestinedělí Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU. Vedoucí lékař porodních sálů MUDr. Richard Špaček, Ph.D., doplňuje, co se se získanými odpověďmi děje dále. „Dotazník naznačí, zda u pacientky hrozí riziko poporodní deprese a NÚDZ jí nabídne další možné podpůrné služby sociálních organizací. A my možnost psychoterapeutické či psychiatrické péče v naší nemocnici.

Dotazník před odchodem domů vyplnila i paní Barbara. „Jako druhorodička jsem připravená na to, co mě čeká. Ale přiznávám, že po prvním porodu to doma bylo těžší. Plakala jsem, že to nezvládám, těšila jsem se, až manžel přijde domů.“ Šestinedělí je podle lékařů pro zhoršení duševního stavu žen nejhorším obdobím. „Ženy, u kterých hrozí rozvoj poporodní deprese, v naší ambulanci vyšetříme, navrhneme terapii a nabídneme kontakty na organizace, jejichž součástí jsou ženy, které samy problémy prošly a mohou být v podpoře pacientky výrazně nápomocné. Vznikem specializované ambulance se rovněž snažíme o to, aby se tyto pacientky dostaly snáze k odborné péči a včasné obnovení jejich psychické rovnováhy pozitivně ovlivnilo vyvíjecí se plod i narozené dítě,“ dodává doktor Škrda.

Podívejte se i na zajímavé video k tématu: https://youtu.be/0YBYMUdyh6g.Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

V Rychalticích objevili na zahradě munici, policisté radí, jak postupovat při podobných nálezech

10. dubna 2024 11:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Minulou sobotu před polednem byli frýdecko-místečtí policisté povoláni do obce Hukvaldy – Rychaltice kvůli nálezu předmětu, který připomínal munici. Nalezen byl během výkopových prací. Na místo okamžitě dorazila policejní hlídka společně s pyrotechniky.