Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Štěrkovna Open Music: Světelné instalace vzbudí úžas

Areál hudebního festivalu Štěrkovny Open Music letos rozzáří dvě obří světelné instalace. Jejich autorem je uznávaný vizuální umělec Jan Hladil. Za pomocí laserů naplní světlem například pětimetrovou krychli. Svá umělecká díla vystaví v otevřeném prostoru mimo město vůbec poprvé. Festival s dvacetiletou tradicí tím získá na vizuální atraktivitě, což si jeho pořadatelé přejí i do dalších ročníků.

"Instalace dělám především proto, abych sebe i diváky dostával do úžasu, což je pro mě svatý stav mysli. Když žasneme, dostáváme se k mnohem hlubším prožitkům. A vlastně je to i takový oslí můstek, který spojuje přírodu a lidský rozum," uvedl k instalacím Hladil.

Festival, který je od roku 2018 každoročně vyprodaný, je specifický tím, že se odehrává na břehu Hlučínského jezera. Na jedné straně letní atmosféra u vody, na druhé areál, který není nafukovací. "Prostorově se nemáme kam rozšiřovat, o to víc se chceme soustředit na kvalitu – nejen programu, ale také podoby areálu. Jeho vizuální stránka je pro nás stejně důležitá jako hudba. Atmosféru by lidé měli vnímat všemi smysly. Chceme, aby měli mnohovrstevnaté zážitky, cítili se tam dobře a nadále se vraceli," vysvětlil zakladatel a ředitel festivalu David Moravec.

Už loni se lidé mohli kochat první profesionální a nepřehlédnutelnou vizuální instalací – pestrobarevnými fáborky, které fascinovaly dospělé i dětské návštěvníky, a staly se tak nejfotogeničtějším místem festivalu. Letos pořadatelé navázali spolupráci s vizuálním umělcem Janem Hladilem, který spolupracuje mimo jiné s pražským studiem Signal Creative (to od roku 2013 pořádá v Praze známý multimediální Signal Festival). Hladil sestaví v areálu Štěrkovny dvě několikametrové světelné instalace nazvané Quadd a Omnia.

Světelnou instalaci Quadd tvoří krychle o rozměrech 5x5x5 metrů, do jejího středu autor umístí zrcadlovou kouli. Mířit na něj budou čtyři laserové projektory, které se rozjedou až za tmy. Instalace ale přitáhne pozornost i za denního světla, protože umělec používá zrcadlové fólie. Quadd hladil vytvořil jako audiovizuální dílo, ale pro Štěrkovnu plnou muziky ho nainstaluje bez hudby.

Svou novější instalaci Omnia vytvořil Hladil začátkem loňského roku, kdy měl potřebu vrátit se k volné tvorbě: "Omnii jsem sestrojil proto, abych uspokojil volného umělce v sobě," řekl. Instalace má tvar kvádru na výšku, uprostřed jsou dva laserové projektory, které míří každý na jednu ze dvou zrcadlových polokoulí umístěných na horní a dolní části konstrukce. Díky tomu se světelné paprsky dostanou do různých stran a zákoutí.

Své audiovizuální instalace vystavuje pravidelně v Česku i zahraničí, vždy to bylo ale v interiérech nebo v městských exteriérech, například před Národním divadlem v Praze. Na Štěrkovně tak bude mít premiéru na „open air“ festivalu v přírodě. "Instalaci takových rozměrů jsem ve volném prostoru, navíc u jezera, ještě nikdy nedělal. Sám jsem na to zvědavý," řekl.

Festival se uskuteční 25. až 27. července v Hlučíně na břehu jezera. Vystoupí na něm například Ewa Farna, Divokej Bill, Rybičky 48 či Jiří Krhut a řada dalších. Pořadatelé připravují i tři velké mimořádné projekty. Michal Pavlíček vystoupí za doprovodu Unique Orchestra, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers zazpívají s operním pěvce Adamem Plachetkou největší hity Osvobozeného divadla. Návštěvníci se mohou těšit i na projekt Symphonic Dance Music - fúzi orchestru a DJ, dodal ředitel festivalu Matěj Ostárek.

Generálním partnerem festivalu je společnost Tomáš STRAUB s.r.o., koná se za podpory Moravskoslezského kraje a města Hlučín. Hlavními partnery jsou Kofola, Lenzing Biocel Paskov, NFCtron/Mastercard a restaurace Stará Celnice.Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Ivan Strachoň (KSČM)

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Policisté s členy plavební správy kontrolovali rekreanty u přehrady a vůdce plavidel

Dnes 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy, kteří provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců.