Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Hutníci na Den zdraví a bezpečnosti dostávali jablka za cigarety

Již poosmé proběhl včera v ostravské huti Den zdraví a bezpečnosti, tentokrát se sloganem „Společně – bezpečně“. Do některé z aktivit celodenního programu se zapojilo 8500 zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava a dceřiných společností včetně agenturních pracovníků a také 1800 zaměstnanců externích dodavatelů huti.

Absolvovali například praktické kurzy poskytování první pomoci pod dohledem expertů, na každém závodě analyzovali rizika a možnosti jim předcházet, prováděli křížové bezpečnostní audity s externími dodavateli, absolvovali masáž nebo si vyzkoušeli nové ochranné pracovní pomůcky. Pokračoval také program související s blížícím se termínem přeměny huti v nekuřáckou společnost. Zaměstnanci získávali čerstvé ovoce výměnou za nevykouřené cigarety.

Letošní osmý ročník Dne zdraví a bezpečnosti měl opět za cíl informovat zaměstnance o možnostech prevence úrazů a propagovat zdravý životní styl. „Absenční úrazy jsme v posledních letech snížili na minimum, ale chceme předcházet veškerým zraněním. Za drtivou většinou úrazů stojí lidské selhání, porušení správného pracovního postupu nebo pravidel bezpečnosti práce. Díky akcím, k nimž patří i Den zdraví a bezpečnosti, si ale naši zaměstnanci stále více uvědomují rizika spojená s jejich prací a jsou lépe připraveni jim efektivně předcházet,“ řekl Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava. 

Na místech vyhrazených pro kuřáky pak mohli pracovníci vyměnit cigaretu za čerstvé jablko. Cigarety se vzdalo celkem 114 kuřáků. Tato akce i besedy k odvykání kouření navazují na loni vyhlášený přechod společnosti k nekuřáckému prostředí. Huť se stane 1. září tohoto roku v souladu s celosvětovou strategií skupiny ArcelorMittal kompletně nekuřáckou. Tento úmysl oznámila během loňského Dne zdraví a bezpečnosti s nabídkou odvykacího programu všem zaměstnancům - kuřákům. V případě úspěšného odvyknutí mohou mít pracovníci tuto kúru za více než 8 000 Kč na osobu zcela zdarma. 

Po celý den probíhala řada aktivit a debat zaměřených na oblast zdraví a bezpečnosti. Zaměstnanci nacvičovali první pomoc, kontrolovali lékárničky nebo zkoumali další možná rizika na svých pracovištích. Provedli také bezpečnostní audity u externích dodavatelů pracujících v prostorách ArcelorMittal Ostrava, jejichž zástupci naopak analyzovali bezpečnost a potenciální hrozby v huti. Pracovníci měli také možnost vyzkoušet si nové ochranné pracovní pomůcky, zúčastnit se přednášek odborníků o zdraví nebo si užít masáž od zdravotně postižených masérů obecně prospěšné společnosti UnikaCentrum. 

„Zaměstnanci jsou tím nejcennějším, co máme. Na jejich bezpečnosti nám velmi záleží a investujeme do ní značné úsilí i prostředky. Mám radost, že je o aktivity tohoto druhu mezi našimi pracovníky zájem a že přinášejí pozitivní výsledky,“ dodal Tapas Rajderkar. Kromě bezpečnosti práce se během dne dbalo i na zdravý životní styl zaměstnanců. Ti měli také možnost si v závodních kantýnách dát zdravá jídla se slevou. Celou akci doplnila preventivní informační kampaň. 

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a elektrotechnické oceli v Česku. Kromě tuzemského trhu prodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 500 zaměstnanců. Průměrná mzda v roce 2014 činila 35 124 Kč. Společnost vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. S předstihem snížila vliv výroby na životní prostředí nad rámec požadavků EU a letos dokončí 13 dotovaných investic do nadstandardní ekologizace v hodnotě 3 miliard korun. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A.G.



Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

Dnes 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Ve Frýdku-Místku se rodí více dětí než v předchozích letech

Včera 18:01 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Nemocnici Frýdek-Místek zřizuje MS kraj, přesto je spolupráce mezi nemocnicí a městem Frýdek-Místek příkladná. Milou tradicí se stala každoroční návštěva vedení města na dětském oddělení. Tentokrát přinesla i jednu velmi dobrou zprávu.

Ležela na kolejích a prý už nechtěla žít. Řidič sanitky FNO zachránil bezradnou ženu

Dnes 11:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidič sanitky Petr Bzdil přejížděl železniční přejezd a všiml si ženy ležící na kolejích. Ta odmítala vstát a chtěla tam zůstat. Nakonec zdravotník ženu odvedl a předal ji policii. Díky všímavosti a rychlé reakci se podařilo předejít neštěstí.

Nový Jičín dostavuje v historickém domě na náměstí dva nové byty

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí, který byl postaven v 17. století, procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Zásady krmení ptactva přinášejí informační cedule nad Ostravicí

Včera 18:03 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pokud se rádi procházíte ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, možná jste si všimli na jedné z pěších lávek, že tam byly instalovány informační osvětové cedule. Najdete na nich návod, jak krmit ptactvo, které na Ostravici žije.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

DOPRAVNÍ REVUE: Most u Polska je hotový, doprava plynulejší. Kraj chystá i autobusy na vodíkový a elektrický pohon

Včera 14:50 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidičům se uleví na hranici s Polskem díky dokončené rekonstrukci mostu u Opavy. Moravskoslezský kraj zároveň chystá modernější a ekologičtější autobusovou dopravu – do regionu zamíří i vodíkové autobusy. A aktuálních dopravních tématech jsme v pořadu Dopravní revue mluvili s náměstkem hejtmana pro dopravu.

V ostravských Heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů

V ostravských heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, která má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů a je dalším krokem ke zlepšení připravenosti na mimořádné události.

V areálu Střední školy technické Opava rostou nové odborné dílny. Sloužit budou především studentům technických oborů

Moravskoslezský kraj staví v areálu opavského Kolofíku nové dílny pro studenty Střední školy technické Opava. Projekt za 72 milionů korun, z většiny hrazený z evropských zdrojů, má posílit odborné vzdělávání a reagovat na nedostatek řemeslníků.

Hosté ve studiu: Jan Rýdl, mluvčí ŘSD

Včera 14:36 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Plány ŘSD v Moravskoslezském kraji na rok 2026

Do nemocnice to nestihli. Chlapeček se narodil doma za pomoci posádek ZZS

21. ledna 2026 12:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Porod byl tak rychlý, že se cesta do nemocnice už nestihla. Záchranáři zasahovali u porodu přímo v domácnosti v Kunčičkách u Bašky. Maminka i malý Matěj jsou v pořádku, byli následně převezeni na porodnické oddělení.

David tvrdil, že je zástupcem finanční firmy. Okradl muže z Karvinska o 300 tisíc korun

21. ledna 2026 11:18 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Muž z Karvinska reagoval na internetovou reklamu s tváří známého politika s příslibem zhodnocení financí. Ozval se mu David, zástupce finanční firmy. Ten muže okradl o téměř 300 tisíc korun. Poškozený povolil Davidovi vzdálený přístup ke svému počítači a také mu ukázal platební kartu a občanský průkaz. Podvodníkovi hrozí vězení až na osm let.

Gymnazisté z Českého Těšína vydělali na charitu přes 100 tisíc korun

20. ledna 2026 18:19 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Gymnázium Josefa Božka Český Těšín rozvíjí u svých studentů nejen znalosti a dovednosti, ale také společenskou odpovědnost. Důkazem je charitativní akce s názvem Blešák.