Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Neziskovky na Ostravsku soutěží o nejlepší zvíře z kartonu

Před zajímavou výzvou stojí v těchto dnech děti ze čtyř neziskových organizací na Ostravsku, které se rozhodly zapojit do speciálního ekologického projektu. Jejich zástupci si minulý týden vylosovali zadání a oficiálně tím vstoupili do soutěže o nejlepší sochu kartonového zvířete.

Cílem projektu je poukázat na druhotné využití kartonového odpadu, podpora ekologického myšlení a rozvoj týmového ducha u dětí. 

Na půdě ostravského Avionu se ve středu odpoledne sešli zástupci z domovů dětí a mládeže z Ostravy a Karviné, aby se seznámili se zadáním pro stavbu velkoformátových soch, na jejichž výrobu mají přesně jeden měsíc. Náhoda rozhodla o tom, který ze stavebních týmů bude z použitých kartonových obalů tvořit sochu chobotnice, krokodýla, želvy a nosorožce. Na konci jejich snažení potom čeká na úspěšné stavitele nejen radost z vítězství, ale také odměna v podobě vybavení jejich kluboven, heren nebo dalších prostor domů dětí a mládeže v celkové hodnotě 100 000 Kč. 

Základním stavebním materiálem, který mají děti k dispozici, jsou kartonové obaly od nábytku IKEA různých velikostí a tuhosti, z nichž budou pomocí speciálních spojovacích prvků vyrábět svoje díla. „Naši stavitelé dostanou k dispozici stavební materiál, který ovšem mohou spojovat pouze prostřednictvím prvků stavebnice Makedo,“ uvádí Zuzana Pilipčincová, ředitelka Avion Shopping Park Ostrava, který je organizátorem projektu. “Limitování jsou dále pouze výsledným rozměrem v průměru do 3 metrů na délku a šířku a maximálně 2 metrů na výšku. Potom už je ale vše výhradně na jejich kreativitě a fantazii, jak své téma zpracují.“ 

Aby díky vynaloženému úsilí a času, který děti projektu věnují, vznikly ty nejlepší kreativní výtvory, mohou týmy využít zkušeností „profi stavitele“.Ten jim bude v průběhu projektu kdykoli k dispozici, poradí jim a pomůže se vyhnout případným konstrukčním problémům se stavbou. Do projektu se zapojily ostravské domy dětí a mládeže z Poruby a Vratimova, Krajské středisko volného času Juventus Karviná a Mládežnická rada Karviné. Soutěžní týmy jsou složené z libovolného počtu dětí. Jejich snažení vyvrcholí na konci května, kdy budou sochy převezeny do prostor obchodního centra Avion Shopping Park. V průběhu měsíce června, zde potom proběhne veřejné hlasování, které rozhodne o nejúspěšnějším stavitelském týmu. 

Hlavním posláním projektu je poukázat na to, že na prvního pohled nepoužitelný odpad může mít další využití a dá se z něj vytvořit něco nového, vizuálně zajímavého. „Rádi bychom naše stavitele i zákazníky inspirovali a touto hravou a kreativní formou přivedli k ekologickému myšlení a objevení nové hodnoty věcí. říká Zuzana Pilipčincová a dodává: „Věříme, že si navíc při stavbě děti užijí spoustu legrace a zdokonalí si svoji zručnost“



Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

Dnes 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Ve Frýdku-Místku se rodí více dětí než v předchozích letech

Včera 18:01 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Nemocnici Frýdek-Místek zřizuje MS kraj, přesto je spolupráce mezi nemocnicí a městem Frýdek-Místek příkladná. Milou tradicí se stala každoroční návštěva vedení města na dětském oddělení. Tentokrát přinesla i jednu velmi dobrou zprávu.

Ležela na kolejích a prý už nechtěla žít. Řidič sanitky FNO zachránil bezradnou ženu

Dnes 11:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidič sanitky Petr Bzdil přejížděl železniční přejezd a všiml si ženy ležící na kolejích. Ta odmítala vstát a chtěla tam zůstat. Nakonec zdravotník ženu odvedl a předal ji policii. Díky všímavosti a rychlé reakci se podařilo předejít neštěstí.

Nový Jičín dostavuje v historickém domě na náměstí dva nové byty

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí, který byl postaven v 17. století, procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Zásady krmení ptactva přinášejí informační cedule nad Ostravicí

Včera 18:03 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pokud se rádi procházíte ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, možná jste si všimli na jedné z pěších lávek, že tam byly instalovány informační osvětové cedule. Najdete na nich návod, jak krmit ptactvo, které na Ostravici žije.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

DOPRAVNÍ REVUE: Most u Polska je hotový, doprava plynulejší. Kraj chystá i autobusy na vodíkový a elektrický pohon

Včera 14:50 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidičům se uleví na hranici s Polskem díky dokončené rekonstrukci mostu u Opavy. Moravskoslezský kraj zároveň chystá modernější a ekologičtější autobusovou dopravu – do regionu zamíří i vodíkové autobusy. A aktuálních dopravních tématech jsme v pořadu Dopravní revue mluvili s náměstkem hejtmana pro dopravu.

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

V ostravských Heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů

V ostravských heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, která má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů a je dalším krokem ke zlepšení připravenosti na mimořádné události.

V areálu Střední školy technické Opava rostou nové odborné dílny. Sloužit budou především studentům technických oborů

Moravskoslezský kraj staví v areálu opavského Kolofíku nové dílny pro studenty Střední školy technické Opava. Projekt za 72 milionů korun, z většiny hrazený z evropských zdrojů, má posílit odborné vzdělávání a reagovat na nedostatek řemeslníků.

Hosté ve studiu: Jan Rýdl, mluvčí ŘSD

Včera 14:36 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Plány ŘSD v Moravskoslezském kraji na rok 2026

Do nemocnice to nestihli. Chlapeček se narodil doma za pomoci posádek ZZS

21. ledna 2026 12:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Porod byl tak rychlý, že se cesta do nemocnice už nestihla. Záchranáři zasahovali u porodu přímo v domácnosti v Kunčičkách u Bašky. Maminka i malý Matěj jsou v pořádku, byli následně převezeni na porodnické oddělení.