Unikátní muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou

  • 12:44,
  • Bruntál,

Unikátní muzeum, jediné v celé České republice, mají v Budišově nad Budišovkou. Je to muzeum břidlice, která se kdysi v okolí hojně těžila a zpracovávala. Dnes už je těžba a zpracování břidlice z velké části minulostí.

Místní lidé jsou na své muzeum hrdí. Učitelé dětem zpestřují návštěvou muzea vyučování.

Anketa, obyvatelé Budišova nad Budišovkou: 1. "Vím no, už tady bydlím odmalička, no jistě." 2. "Vím o tom. Byl, byl, ať ostatní se podívají na to." 3. "Byl jsem tam se školou, je to dobrý." 4. "Samozřejmě, že se učíme v přírodovědě a v prvouce o nerostech a horninách, tady se kdysi těžila břidlice, a tak je to pro nás aktuální."

Muzeum sídlí v jednom z nejstarších místních domů. Kdysi to býval vodní mlýn.

František Vrchovecký (KDU-ČSL), starosta Budišova nad Budišovkou:
"Když jsme dům, ve které to muzeum je, rekonstruovali, přišel tady nápad zřídit muzeum břidlice tohoto kraje. Tím pádem jsme do toho mohli zamontovat historii i tu současnost."

Muzeum je plné zajímavostí. Návštěvník si také může vyzkoušet štípání břidlice.

Dagmar Sysalová, průvodkyně: "Ta břidlice vznikla z bahna mořského dna před 320 miliony let. Cokoliv spadlo do toho bahna, tak zkamenělo. My tu nacházíme zbytky rostlin, zbytky živočichů, dokonce máme stopy po lezení hlubokovodních červů."

Břidlicí se původně kryly střechy, využívala se ale také při výrobě prvních křehkých gramofonových desek a miliony dětí na celém světě se učily psát na břidlicových tabulkách z Budišova.

Dagmar Sysalová, průvodkyně: "Pak se začaly vyrábět umělecké předměty, začaly se vyrábět doplňky do bytů. To všechno vlastně vystavujeme."

Břidlice z okolí městečka se vyvážela do celého světa. Kryje například vídeňský Schönbrunn nebo Národní divadlo v Praze.
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

05.12. 18:00 - 20.11. 2:37
Bruntál, Audienční sál zámku v Bruntále

MUDr. Alena Mazalová
Bruntál
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Karlova Studánka, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 16 000 Kč

Detail

ELKOPLAST CZ, s.r.o.
Bruntál
od 19 600 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků