Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Boty, botky a botičky na výstavě v Novém Jičíně

Do Nového Jičína dorazila historická kolekce více než dvou stovek bot, botek a botiček. Vidět je můžete na výstavě v Žerotínském zámku. Do města klobouků se dostaly díky zlínskému muzeu, a také starým baťovcům, kteří tyto nádherné kousky začali sbírat ve dvacátých letech minulého století.

Nazdobené, maličké, jednoduché i výstřední. Z této obrovské sbírky by si vybral asi každý. Od doby, kdy si vlastní boty z medvědí kůže vyráběl Ötzi, muž z ledovce, už uběhly tisíce let. Obuv ale stále plní stejnou základní funkci - ochránit nohu, ať jste kdekoliv na světě.

Miroslava Štýbrová, kurátorka sbírky obuvi, MJVM Zlín: “Jsou tady různé typy obuvi z Afriky, Asie, také z oblasti Sibiře a podobně. Mají také mnoho originálních názvů ze všech původních lokalit.”

“Takové jsem měla, takové zelené. A k tomu blůzičku, náramek, naušnice,” ukazuje jedna z návštěvnic výstavy.

Každého na první pohled zaujme téměř čtyři kila vážící obří bota. “Je to velmi těžká holínka, kterou nosili poštovní panáčci. Nechávali si je na kozlíku poštovního kočáru. Tato je datována k roku 1800 a měla ty kočí chránit před větvemi, před nepohodou na cestách. Dokonce si do ní, před tím, než ji nazuli, vkládali třeba nahřátý kámen. To aby si ji vytopili nebo vyhřáli,” prozrazuje Miroslava Štýbrová.

Boty, botky a botičky z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně můžete vidět v novojičínském Žerotínském zámku do 9. listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy