V Bruntále je k vidění historický legiovlak
Do Bruntálu dorazil tak zvaný Legiovlak. Je to již sedmadvacátá zastávka na jeho letošních cestách po České republice.
Legiovlak je vlastně pojízdné muzeum českých legií a legionářů, kteří se zasloužili o vznik samostatného Československa, zejména těch, kteří působili v tehdejším Rusku a na Sibiři.
Pavel Skácel, předseda Jednoty Československé obce legionářské: „Já si myslím, že ti starší si udělají malý obrázek o tom, jak ti naši předkové kdysi žili a v podstatě se velmi podíleli na tom vzniku toho samostatného státu, protože znova bych chtěl zopakovat, kdyby Masaryk měl jenom to, co měl k dispozici Komenský, tak ta Česká republika nebo Československá republika by těžko vznikla.“
Záměr na vybudování legiovlaku vznikl asi před osmi lety. Za tu dobu se podařilo nashromáždit a vybavit dvanáct vagónů. Ten poslední přibyl letos v létě.
Tomáš Gal, velitel posádky: „Upravovali si nákladní vagóny pro svůj život, aby tam přežili ty dvě tuhé zimy a vlastně dva roky svého života. Můžete tady vidět ubytovací vagón, můžete vidět pojízdné dílny, kde vlastně pro sebe vyráběli různé předměty, které potřebovali, sanitní vagón, obrněný vagón, v kterém bojovali a podobně.“
Pavel Rapušák, Klub ta starý Bruntál: „Jsou to kopie těch původních vozů, které jezdily přes celou Sibiř. Těch vlakových jednotek o různé délce bylo 259 celkem, které se přepravily až do Vladivostoku.“
Cílem legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci. „Připomínat dětem a mládeži významné události naší historie pokládám za nesmírně důležité. Legiovlak v tom sehrává nezastupitelnou roli,“ řekl při jeho zpřístupnění starosta města Petr Rys.