Bruntálský betlém začal vyřezávat před mnoha lety řezbář Josef Nedomlel. V jeho díle dodnes pokračuje jeho syn František Nedomlel.
František Nedomlel, řezbář, autor Betléma: „Letos nám tady přibyly dvě sekce a jsou to ti čtyři muzikanti a vlevo ta pekárna. Tam sem s i dovolil napsat Macek pekárna, protože kdysi po válce tady Macek byl.“
Anketa: návštěvníci: „No podařilo se velice krásný dílo, velice pěkně udělaný všechno. Zdařilo se.“
„Je to nádhera. Jsem rád, že jsem v Bruntále, i když pocházím ze Slovenska, ale jsem hrdý na to. My s Frantou jsme letití kamarádi a taky mi dělá betlém.“
Bruntálský betlém není jediný, na kterém řezbář Josef Nedomlel pracuje.
František Nedomlel, řezbář, autor Betléma: „Pak je to ještě Mohelnický betlém, tak jsem letos dělal něco obdobného. Letos mimo toho bruntálského a mohelnického jsem vyrobil, nebo ještě dotvářím, třetí betlém do soukromých ruk a mezitím je ještě město Rýmařov.“
Betlém obohacuje kostel jen o Vánocích. Sestavit jej náročná práce. Začínat se musí už v polovině listopadu.
Karele Peschke, pastorační asistent: „Jak je ten betlém větší a větší každý rok, tak je samozřejmě náročnější celá stavba, rozmístění jednotlivých sekcí, objektů figurek. Začínám postupně od zámku v zadní části a postupuju dopředu. Betlém zaujímá už skoro 37 metrů čtverečních, což je polovina kaple sv. Kříže, kde je betlém každý rok vystavován.“
Prohlídka betléma v kostele začíná nedílně patřit k vánočním svátkům obyvatel Bruntálu.
Karel Peschke, pastorační asistent: „Betlém otevíráme oficiálně na půlnoční, po půlnoční mši svaté a pak je pro veřejnost přístupný od 25.12 do 1.1. následujícího roku každé odpoledne od 14 do 17 hodin.“
Betlémy v poslední obě získávají na oblibě a to určitě právem Jsou mnohem starším symbolem Vánoc, než dnešní stromečky.