Den památek v Bruntále poskytl nevšední zážitky
Běžně nepřístupné památky mohli navštívit lidé v Bruntále. Město se jako každý rok připojilo k oslavám Dne památek. Na oslavách se opět podílelo Muzeum Bruntál.
Při letošním Dni památek si lidé mohli prohlédnout třeba bývalý klášter piaristů s přilehlým kostelem na Dukelské ulici. Pro město je tato památka velmi významná.
Ľubica Mezerová, historička, Muzeum Bruntál: „Byla postavená v 1. polovině 18 století a vybudovala nebo téměř byla základem školství v Bruntále. Před tím sice páni z Vrbna také vedli školu, ale piaristé vlastně nakonec vyučovali skoro pět set žáků. Byli zde až do roku 1904, kdy klášter darovali městu Bruntál.“
Neméně významný je i přilehlý kostel, který v současnosti využívá pravoslavná církev.
Ľubica Mezerová, historička, Muzeum Bruntuál: „Kostel je jedou z nejvýznamnějších barokních památek v regionu. Kromě malíře Handkeho tu působili sochaři olomoucký Ganzer a bruntálský Proske.“
Velký zájem vyvolala možnost vystoupat do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ta je pravidelně přístupná jen na Den památek a výročí založení města.
Karel Peschke, pastorační asistent: „Věž je postavena v jihozápadní části kostela, měří asi 38 metrů, ochoz se nachází ve výši 20 metrů. Věž se otvírá pravidelně ke dni památek a také příležitostně k výročí města Bruntálu . Tak z věže vidíme do širokého okolí a když je krásné počasí, tak máme jako na dlani celé pohoří Jeseník včetně nejvyšší hora Praděd.“
Účastnice Dne památek: „To je nádhera a vyšlo počasí, tak úplná paráda. Vždycky jsem to nějak prošvihla, ale tentokrát sem, si řekla, že si to nesmím nechat ujít.“
Návštěva běžně nepřístupných památek je vždy zajímavá. Prohlédnout si třeba půdní prostory bývalého kláštera piaristů se složitou střešní konstrukcí je mimořádný zážitek.