V Jelení vyrůstá velký suchý poldr
Je tomu právě dvacet let, co značnou část Karlovic na Bruntálsku poničila několikasetletá voda. Současně na plné obrátky běží stavba suchého poldru, který by měl pomoci podobné tragédii napříště zabránit.
Největší povodeň v novodobé historii obce mají lidé v Karlovicích stále v živé paměti.
Jana Helekalová (nez.) starostka Karlovic: „V té době, v roce 1997, to byla jedna z největších povodní, která Karlovice postihla. My jako obec připravujeme promítání a výstavu fotek. Vyzývali jsme občany, aby nám poskytli materiály, které jim potom samozřejmě vrátíme.“
Budovaný poldr leží v údolí Jeleního potoka nedaleko obce. Bude mít 16 metrů vysokou a 273 metrů dlouhou hráz. Jeho retenční kapacita bude bezmála 800 tisíc kubíků vody.
Kateřina Kočí (nez.), místostarostka Karlovic: „Suchý poldr Jelení má význam zejména pro dolní část obce, kterou má ochránit před vodou, která by eventuálně mohla přijít z údolí Jeleního potoka a potom je to také součást opatření na horním toku řeky Opavy. To znamená, že by měla odlehčit celému toku.“
Petr Březina, technický ředitel Povodí Odry: „Suchý poldr Jelení je už samozřejmě hmatatelným výsledkem protipovodňové ochrany, který by se měl částečně projevit i v Krnově. Je rozestavěn a měl by být ukončen do dvou let. Znamená to asi milion kubíků retenčního prostoru na přítoku Opavy.“
Obec Karlovice připravuje i další protipovodňová opatření. Chtěla by na nich i nadále spolupracovat s Povodím Odry.
Kateřina Kočí (nez.), místostarostka Karlovic: „Díky tomu, že obec spolupracuje s Povodím Odry, tak doufáme, že se nám podaří také realizovat projekt Přírodě blízká protipovodňová opatření Zadní Ves, což je území, které bylo při povodních před 20 lety hodně napadeno vodou a poničeno a tam chystáme právě úpravy, při kterých doufáme, že Povodí Odry nám pomůže.“
Dnes už povodeň z roku 1997 v obci v podstatě nic nepřipomíná.Náprava škod ale trvala mnoho let.