Největší povodeň v novodobé historii obce mají lidé v Karlovicích stále v živé paměti.
Jana Helekalová (nez.) starostka Karlovic: „V té době, v roce 1997, to byla jedna z největších povodní, která Karlovice postihla. My jako obec připravujeme promítání a výstavu fotek. Vyzývali jsme občany, aby nám poskytli materiály, které jim potom samozřejmě vrátíme.“
Budovaný poldr leží v údolí Jeleního potoka nedaleko obce. Bude mít 16 metrů vysokou a 273 metrů dlouhou hráz. Jeho retenční kapacita bude bezmála 800 tisíc kubíků vody.
Kateřina Kočí (nez.), místostarostka Karlovic: „Suchý poldr Jelení má význam zejména pro dolní část obce, kterou má ochránit před vodou, která by eventuálně mohla přijít z údolí Jeleního potoka a potom je to také součást opatření na horním toku řeky Opavy. To znamená, že by měla odlehčit celému toku.“
Petr Březina, technický ředitel Povodí Odry: „Suchý poldr Jelení je už samozřejmě hmatatelným výsledkem protipovodňové ochrany, který by se měl částečně projevit i v Krnově. Je rozestavěn a měl by být ukončen do dvou let. Znamená to asi milion kubíků retenčního prostoru na přítoku Opavy.“
Obec Karlovice připravuje i další protipovodňová opatření. Chtěla by na nich i nadále spolupracovat s Povodím Odry.
Kateřina Kočí (nez.), místostarostka Karlovic: „Díky tomu, že obec spolupracuje s Povodím Odry, tak doufáme, že se nám podaří také realizovat projekt Přírodě blízká protipovodňová opatření Zadní Ves, což je území, které bylo při povodních před 20 lety hodně napadeno vodou a poničeno a tam chystáme právě úpravy, při kterých doufáme, že Povodí Odry nám pomůže.“
Dnes už povodeň z roku 1997 v obci v podstatě nic nepřipomíná.Náprava škod ale trvala mnoho let.