Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Invalidní vozík pro Toníka z rukou hejtmana

Bruntál |

Splnění svého snu se dočkal Toník Hradil z Bruntálu. Dostal darem invalidní vozík, bez kterého se jako tělesně postižený v běžném životě v podstatě neobejde.

Zdravotní pojišťovny poskytují tělesně postiženým invalidní vozíky jednou za pět let. Takovou dobu na nepříliš kvalitních chodnících a cestách vozík prostě nevydrží. Toník se tak ocitl v bezvýchodné situaci. Pomohl mu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který mu za vlastní peníze vozík koupil.

Antonín Hradil, klient služby Sagapo: „Je to prostě fantastická věc. Děkuju za to Marcelce, děkuju za to Míše vedoucí a prostě celému týmu a tady panu hejtmanovi. Je to úžasný, že dělají takovouhle práci.“

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Já jsem si dal závazek, že prostě budu dávat lidem, kteří to potřebují nějaký finanční dar, protože ne vždycky ten stát, ten rozpočet od státu, na to má, takže já jsem si dovolil tady Toníkovi pomoci, dělám to každý měsíc. Tentokrát to padlo na Toníka a j jsem rád, že z toho má radost, protože když z toho má radost Toník, tak z toho mám radost i já.“

Darování vozíku zprostředkovala Marcela Rotter, známá organizátorka srazu veteránů Trofeo Jeseníky. Ta před lety založila s Karlem Lopraisem nadační fond Fénix, který pomáhá potřebným.

Marcela Rotter, Nadační fond Fénix: „Dělá nám obrovskou radost a potěšení, když můžeme někomu opravdu život zpříjemnit mu třeba i potýkání se s každodenní činností, což konkrétně náš Toník určitě měl.“

Petr Konečný, ředitel, Sagapo, p.o. Bruntál: „Já chci jenom vyjádřit velkou radost a pokoru k tomu, že jsou tady takoví lidé, kteří dokážou vlastně našim uživatelům pomoci takovým darem, který je pro ně vlastně každodenně nezbytný. Pro lidi, kteří jsou imobilní, nejsou schopni bez vozíku opustit tento prostor.“

Toník Hradil žije v Bruntálském Sagapu od jeho založení před sedmnácti lety. Našel zde nový domov a je tady velmi spokojený.

Nahlásit chybu


K tématu

Bruntálská organizace zdravotně postižených Sagapo uspořádala Den otevřených dveří a loučení s létem, pro školy i veřejnost

11. října 2023 7:40 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Domov pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení a terapeutické dílny. To vše je bruntálská příspěvková organizace Sagapo, která ve čtyřech městech okresu působí již od roku 2002. Jejím zřizovatelem je MS kraj, díky kterému proběhla v uplynulých dvou letech kompletní přestavba celého areálu.

Uživatelé šesti sociálních služeb v kraji se utkali ve tvořivé soutěži Šikovné ruce

31. května 2023 7:49 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Z Opavy, Města Albrechtic, Nového Jičína a Krnova přijely do Bruntálu reprezentace zdejších sociálních služeb. Společně, ještě se dvěma bruntálskými týmy z Polárky a Sagapa, se již poosmé utkaly v umělecké soutěži. Ta dostala název Šikovné ruce a cílem byly výrobky z různých oblastí výtvarné práce.

Zdravotně postižení uživatelé sdružení Sagapo v Bruntále uspořádali historicky první veřejnou venkovní výstavu výtvarných prací

3. listopadu 2023 11:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Sociálně terapeutické dílny Sagapo v Bruntále se rozhodly prezentovat práce své tvořivé dílny v centru města. Využily pro to venkovní výstavní panely u náměstí, na kterých uvádějí opravdu inspirativní malby a koláže, za které by se nestyděli ani zkušení výtvarníci.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

V Bruntále proběhlo již druhé Mistrovství ČR v Nordic Walking

19. května 2024 18:09 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Nordic Walking vznikl původně ve Finsku a v posledních letech se masivně šíří po celém světě. V Bruntále proběhlo již druhé Mistrovství ČR.

Více než 600 motorek zaplnilo centrum Bruntálu na tradičním Motorkářském vítání jara

13. května 2024 12:24 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

648. To je přesný počet motorek, které zaplnily náměstí a centrum Bruntálu. 15. ročník motorkářského Vítání jara přilákal davy zájemců a obdivovatelů strojů různých druhů a typů na dvou, třech i čtyřech kolech.

V Bruntále probíhá v současnosti několik velkých staveb a investic, další se chystají

5. května 2024 19:42 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

V Bruntále právě probíhá několik staveb a investičních akcí najednou a letos přibudou další. V současnosti na stavbu lokality Za mlékárnou navazuje stavba nového sportoviště. Dokončuje se rekonstrukce silničního napojení u rybníka, oprava silnice na Žlutý kopec a oprava autobusového nádraží.

Akce Ukliďme Česko se v Bruntále setkala se zájmem účastníků i přes chladné a deštivé počasí

2. května 2024 15:31 | Bruntál | Karel Soukop

I přes nepříznivé dubnové počasí proběhla v Bruntále každoroční akce Ukliďme Česko. Účastnili se jí jednotlivci, malé kolektivy i skupiny ze škol a jiných organizací. Na stanovištích po celém městě dostali vybavení a vybrali si lokalitu, kterou půjdou uklízet.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

21. dubna 2024 18:04 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Našlo se však nové řešení.

Unikátní výstava „Ve znamení černého kříže“ na bruntálském zámku

21. dubna 2024 17:53 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Velmi zajímavou a originální výstavu připravilo Muzeum v Bruntále ve výstavní síni bruntálského zámku. Pod názvem „Ve znamení černého kříže“ se zabývá se působením Řádu německých rytířů v Jeseníkách. Řád, vznikl již ve 12. století za křižáckých výprav do Palestiny nejprve jako řád špitální. Rytířským se stal až na konci 12. století za papeže Inocence III.

Invalidní vozík pro Toníka z rukou hejtmana
Vydáno 22. března 2018 9:37, Bruntál, Karel Soukop
Splnění svého snu se dočkal Toník Hradil z Bruntálu. Dostal darem invalidní vozík, bez kterého se jako tělesně postižený v běžném životě v podstatě neobejde.

Zdravotní pojišťovny poskytují tělesně postiženým invalidní vozíky jednou za pět let. Takovou dobu na nepříliš kvalitních chodnících a cestách vozík prostě nevydrží. Toník se tak ocitl v bezvýchodné situaci. Pomohl mu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který mu za vlastní peníze vozík koupil.

Antonín Hradil, klient služby Sagapo: „Je to prostě fantastická věc. Děkuju za to Marcelce, děkuju za to Míše vedoucí a prostě celému týmu a tady panu hejtmanovi. Je to úžasný, že dělají takovouhle práci.“

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Já jsem si dal závazek, že prostě budu dávat lidem, kteří to potřebují nějaký finanční dar, protože ne vždycky ten stát, ten rozpočet od státu, na to má, takže já jsem si dovolil tady Toníkovi pomoci, dělám to každý měsíc. Tentokrát to padlo na Toníka a j jsem rád, že z toho má radost, protože když z toho má radost Toník, tak z toho mám radost i já.“

Darování vozíku zprostředkovala Marcela Rotter, známá organizátorka srazu veteránů Trofeo Jeseníky. Ta před lety založila s Karlem Lopraisem nadační fond Fénix, který pomáhá potřebným.

Marcela Rotter, Nadační fond Fénix: „Dělá nám obrovskou radost a potěšení, když můžeme někomu opravdu život zpříjemnit mu třeba i potýkání se s každodenní činností, což konkrétně náš Toník určitě měl.“

Petr Konečný, ředitel, Sagapo, p.o. Bruntál: „Já chci jenom vyjádřit velkou radost a pokoru k tomu, že jsou tady takoví lidé, kteří dokážou vlastně našim uživatelům pomoci takovým darem, který je pro ně vlastně každodenně nezbytný. Pro lidi, kteří jsou imobilní, nejsou schopni bez vozíku opustit tento prostor.“

Toník Hradil žije v Bruntálském Sagapu od jeho založení před sedmnácti lety. Našel zde nový domov a je tady velmi spokojený.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000012129/invalidni-vozik-pro-tonika-z-rukou-hejtmana