Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cyklotour Na kole dětem projíždí celou republiku

  • Bruntál,

Bruntál se opět stal jednou ze zastávek pelotonu charitativní cyklotour Na kole dětem. Hlavním cílem této akce je získat peníze pro onkologicky nemocné děti.

U zrodu akce Na kole dětem stál před deseti lety desetinásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Dodnes se jí aktivně účastní a je bez nadsázky její duší.

„My jedeme na kole napříč Českou republikou, kdy se k nám přidávají cyklisté na etapu na dvě. Jsou to partneři, sponzoři, lékaři, významné osobnosti Tento projekt má čtyři P - pomoci dětem, které pomoc potřebují, partnerství, poznání, kamarádi, pohyb. …. Dneska na vysokém kole nejedu, protože pády patří k životu,“ hodnotí autor projektu Josef Zimovčák.

V České republice je v současnosti přibližně osmnáct set onkologicky nemocných dětí. Každý rok jich kolem pěti set přibývá.

„Záslužná věc, protože já nevím, co může být v životě horšího, než když vám těžce onemocní dítě a pomoci tomu, aby se uzdravilo, aby pak mohlo žít plnohodnotný život to je to nejnádhernější, co můžeme v životě dělat,“ chválí lékař a přednosta Onkologické kliniky IKEM Jan Pirk.

Onkologicky nemocné děti potřebují po ukončení základní léčby tak zvané rekondiční pobyty. Ty jim ale stát neuhradí a rodiče na ně většinou peníze nemají.

„My za ty peníze, které vybereme, tak rovnou pronajmeme lázně nebo nějaké rekreační středisko, kde jsou se zdravotním personálem ty děti, jsou tam čtrnáct dnů nebo tři neděle a jsou tam v plné penzi za ty peníze, které vybereme. Na to jedno děcko to vychází kolem pětadvaceti tisíc,“ upřesňuje moderátor akce Vojtěch Polanský.

Rekondiční pobyty se samozřejmě týkají i dětí z našeho regionu. Na rekondiční pobyt jich zde v těchto dnech čeká čtyřiadvacet.

„Jsme rádi, že jsme součástí tohoto velkolepého projektu a věříme, že podpoří léčbu onkologicky nemocných dětí. Já přeji všem účastníkům, aby měli pevnou sílu v nohách, aby měli krásné počasí a hlavně šťastnou cestu,“ říká místostarosta Bruntálu Martin Henč (ANO).

„Jsme ze Základní školy Školní a rozhodli jsme se přispět svou účastí akce Na kole dětem, tak jsme sem vzali děcka ze 7. A a přijeli jsme se podívat na pana Zimovčáka a zkusit si nějaké atrakce na kole,“ dodává učitel Michal Dufek.

V předchozích devíti ročnících cyklotour Na kole dětem se podařilo získat dvanáct a půl milionu korun. Za tyto peníze se na rekondiční pobyt dostalo šest tisíc sto dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy