Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vlak z Bruntálu do Malé Morávky má jistotu na dalších 7 let

  • Bruntál,

Bruntálsko má nové turistické lákadlo. Na trati Bruntál Malá Morávka budou o víkendech jezdit turistické vlaky.

Vlaky budou jezdit o víkendech pravidelně pětkrát v obou směrech. Mimo to chystá dopravce i speciální vlaky.

„Jeden bude prakticky na Gastrofestival, který se koná v Karlově Studánce 10. 8. a hned na to týden později budou Borůvkové hody, které se budou konat v Malé Morávce a při obou těchhletěch akcích vypravujeme speciální vlak z Ostravy přímo do Malé Morávky,“ upřesňuje Ladislav Antalec ze Slezského železničního spolku.

O turistické vlaky byl velký zájem. Pro pamětníky i děti to byl opravdový zážitek.

Anketa, cestující: „Výborná, výborná byla, moc hezká. Trochu to hučelo, že, ale to už jako starý vagony jinak nefungují, jinak to bylo příjemné. Viděli jsme Praděd, tak jsme byli spokojení.“

„Po dlouhé době jsem viděla Praděd. Vždycky, když jedeme, tak jsem ho neviděla a teď jsem ho fakt viděla. Vrátila jsem se o šedesát tři let zpátky k tomu dřevěnému vláčku.

„Velice pěkný zážitek. Jsme tady na prázdninách s  dětma, takže nám se to velice líbilo.“

„Nám se to velice líbilo. My jsme měli i ukulele s sebou, takže byla i hudba, začínali jsme Jede, jede mašinka. Takže to bylo podbarvené tady tímto. Takže super zážitek, bezva“.

Na trati jezdí historické soupravy, které zde jezdívaly před desítkami let. Mnozí pamětníci si na ně určitě vzpomenou.

„Je to historický vagonek z přelomu 50 a 60. let 20 století, který byl vyráběn mimo jiné v Tatře Kopřivnice. Je to přípojný vagonek za motorový vůz řady M 131, dobře známý červený Hurvínek,“ dodává Ladislav Antalec.

Zajistit provoz vlaku bylo velmi složité. Dopravci dokonce říkají, že museli vést papírovou válku. Vše se podařilo díky vstřícnému přístupu Správy Železniční dopravní cesty a krajského úřadu.

„Těch formulářů a papírů je prostě hodně, tak pochopitelně zájem tam na tom kraji je a kraj k tomu přistupoval tak, že vlastně ten provoz chce. Nutno poděkovat těm úředníkům,“ konstatuje zástupce provozovatele MBM Rail Jiří Mužík.

Obnovení byť jen víkendového provozu je pro trať důležité. Zkušenosti z jiných regionů republiky to jednoznačně dokazují.

„Smlouva je podepsána na sedm let. Tak už máme jeden případ ve středních Čechách, kde za pomoci turistické dopravy se podařilo obnovit normální běžný provoz,“ dodává Jiří Mužík.

Provoz na trati Bruntál Malá Morávka bude probíhat do 15, září, kdy se v Malé Morávce budou konat řízkové hody.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy