Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeologové potvrzují význam kostela ve Starém Městě. V minulosti byl monumentální bazilikou

  • Bruntál,

Nejnovější archeologický výzkum potvrdil mimořádný význam kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu. Původně románský kostel byl nejprve goticky a poté barokně přestavěn.

Archeologové zkoumali kostel a jeho okolí už několikrát. V roce 1974 výzkum vedl Svatopluk Bříza, v roce 2002 Jiří Kohoutek a v roce 2011 Michal Zezula.

„Všemi těmito výzkumnými pracemi byly zjištěny pozůstatky zdiva, které souvisejí s nejstarší stavební fází kostela, která náleží k románské stavební etapě a kostel v 1. polovině 13. století byl poměrně monumentální trojlodní bazilikou a souvisel z počátky Bruntálu, jako nejstaršího institucionálního města v Českých zemích,“ potvrzuje ředitel Národního památkového ústavu Opava Michal Zezula.

Nynější výzkumné práce odkryly na severní straně pozůstatky románské kaple, která byla zbořena zřejmě už v době gotické přestavby kostela a nahrazena přístavbou, která měla zřejmě funkci sakristie.

„V interiéru kostela potom byly dokumentovány podlahové úrovně od nejstarší románské přes gotickou až po barokní,“ dodává Michal Zezula.

„Potvrzuje se, co tehdy bylo ve fázi úvah nad papíry akorát. Z těch zlomků, které jsme vykopali půdorysných. Teď se tím výzkumem potvrzuje, že to, co jsme předpokládali, že tady bylo a bylo toho daleko více, než co se čekalo,“ komentuje archeolog Svatopluk Bříza.

Ze všech sond pochází také movité nálezy, většinou keramické zlomky a kovové předměty, které umožňují jednotlivé vrstvy poměrně přesně datovat.“

„Chodím tady od začátku nového průzkumu a koukám, koukám, kam to všude vede. To je několik alternativ, jak ten kostel mohl vypadat,“ říká předseda Klubu za starý Bruntál Pavel Rapušák.

„Těmi vykopávkami se pouze potvrzuje význam tohoto místa pro město Bruntál,“ dodává historička Ľubica Mezerová.

„Jsem rád, že se potvrdilo to, co dobrý přítel a kamarád Svaťa Bříza tvrdil už v roce 1974, když tady dělal jako mladý chlap a vykopávky a tvrdil, že ten kostel byl podstatně větší a měl jiný význam než dneska,“ doplňuje amatérský historik Pavel Hartl.

„Je to určitě zajímavé a ukazuje to stáří této oblasti, celého toho Starého Města a potom v návaznosti Bruntálu a tak dále,“ uzavírá člen Klubu za Starý Bruntál Antonín Zgažar.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie čeká v nejbližší době rozsáhlá rekonstrukce, která bude možná největší od přestavby kostela v roce 1787.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy