Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozlacené jablko vydalo své tajemství. Kostel ve Starém Městě prochází rekonstrukcí

  • Bruntál,

Oprava filiálního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu běží na plné obrátky bez ohledu na současné problémy způsobené koronavirem. Součástí opravy je také nahrazení současné věže věží novou.

Při demontáži staré věže bylo nutné sundat i tak zvané zlacené jablko. Bývají v něm umístěné dobové písemnosti, dokumenty a drobné předměty jako připomínka doby. Ve staroměstském kostele tomu bylo nejinak.

„Je to skvělé, objevili jsme zajímavých informací. Nejmladší je z toku 1934, ale máme tady informace i daleko starší. Všechno, co tady vidíme je v němčině, pochopitelně, takže uděláme kopie a pošleme památkovému ústavu, popřípadě na bruntálský zámek, jestli budou mít zájem i překlad a archivaci,“ říká Karel Peschke, pastorační asistent Římsko - katolické farnosti Bruntál

Všechny nalezené písemnosti budou samozřejmě předmětem zkoumání. Už teď je jasné, že obsahují skutečné rarity. Patří k nim dosud neznámý obrázek kostela z roku 1734.

„Potom samozřejmě všechny tyto dokumenty půjdou do tubusu nového, k tomu přidáme ještě naše informace z naší doby a půjde to zpátky do nového zlaceného jablka,“ dodává Karel Peschke.

Informace o současnosti Starého Města hodlá do tubusu přidat i obecní úřad. Co by to mělo být jejich obsahem, je zatím předmětem úvah. Přiblížit budoucím generacím srozumitelně naší dobu je složité.

„Nějakou vzpomínku nebo připomenutí této doby určitě bychom tam chtěli umístit, samozřejmě po dohodě s církví, protože to bude na jejich kostele umístěné, ale co to bude, opravdu ještě nevíme, přemýšlíme, ať něco, nějaká vzpomínka, tady na nás zůstane,“ upřesňuje Richard Šanda (nez.), starosta Starého Města.

Nová věž a s obnoveným zlatým jablkem by měla být hotová do konce května letošního roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků