Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bruntálská průmyslovka "jede bomby". Pustila do 3D tisku štítů pro lékaře v první linii

  • Bruntál,

Mezi firmy, které se v současné době snaží využít nejmodernější technologie 3D tisku k výrobě ochranných pomůcek, se zařadila také bruntálská průmyslovka. Laboratoř 3D tisku Střední průmyslové školy a Obchodní akademie patří k průkopníkům této technologie v celém regionu.

Obětaví zaměstnanci bruntálské průmyslovky, kteří chodí do práce i v sobotu a v neděli na dvě směny, spustili tisk a výrobu ochranných štítů proti kapénkové infekci, určených zejména pro lékaře v první linii.

„V první vlně by to byli praktičtí lékaři, následně dětští lékaři a pak je chceme vyrábět dál, dokud nám budou síly stačit. Jsme moc rádi, že ten projekt zaštiťuje Město Bruntál, které ho částečně i finančně podporuje, oslovili jsme také místní firmy, firmy z celého okresu Bruntál, některé firmy se samozřejmě zapojili přímo do výroby se svými 3D tiskárnami, jako je třeba firma Osram a dneska jsme domluvili spolupráci i s Husqarnou ve Vrbně pod Pradědem, finančně nebo nákupem materiálu nás podpoří Havlík Opal, dále nás podpoří krnovské škrobárny, krnovská likérka no a jako poslední jsme dneska domluvili nákup těch štítů, to zajistí společnost Mx-net,“ přibližuje ředitel školy Jan Meca.

Podstatnou zůstává především dodávka materiálu, ten musí splňovat mnoho kritérií.

„Mělo by se to dát dezinfikovat, materiály některé jsou schopny odolat 100 stupňům, takže normálně by to šlo vyvařit ta ropuška nebo ten respirátor ale jinak nějakýma desinfekčníma prostředkama určitě by to šlo jakoby desinfikovat,“ dodává učitel odborných předmětů Miroslav Engel.

Průmyslovka kontaktovala mnoho firem v celém okrese, které pomáhají ve všech oblastech výroby.

„Firma Osram byla oslovena Městem Bruntál, jestli nemůžeme nějak pomoci, jsme schopni přidat ruku k dílu a pomoci s materiálem a tiskem plus zajistíme částečně i finanční pomoc pro nákup štítů. Ty štíty se musí bohužel řezat speciálními nástroji ale 3D tisk dáváme spolu s průmyslovkou,“ říká zástupce firmy Osram Jaromír Žíla.

První ochranné štíty jsou na světě a jejich počet bude dále narůstat.

„Já jsem strašně rád, že ty firmy a společnosti tady v Bruntále a okolí jsou tam solidární a že nám s tím chtějí pomoci, protože nákladově na tom jednom štítu jsme zhruba na 45 až 50 korunách,“ uzavírá ředitel školy.

„My tady ještě tiskneme tady ty propojováky do masek od Decathlonu,“ doplňuje učitel Václav Míka

V této fázi výroby a spolupráce firem bude bruntálská průmyslovka schopna vyprodukovat měsíčně více než 2000 ochranných štítů.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků