V roce 2020 byly varhany rozebrány a odvezeny do hodonínské dílny varhanáře Petra Stehlíka. Jejich opětovná montáž byla opravdovým oříškem.
Karel Peschke, pastorační asistent: „Rozebrat to bylo snazší. To každý varhanář potvrdí. Daleko složitější bylo varhany opět postavit. Nejtěžší bylo umístit píšťaly zpět do prostoru, dost malého prostoru. Při usazování těch varhan musel varhanář začít odzadu, od těch největších píšťal a postupně jednu řadu za druhou ladit.“
Jiří Krátký, organolog: „Tyto varhany mají pneumatickou trakturu, čili ten povel od hracího stolu k těm varhanám se vede pomocí pneumatického signálu pomocí napouštění signálního vzduchu, což způsobuje trošičku zpomalení toho ozvu.“
Nové sestavení varhan trvalo celé tři měsíce.
Jiří Krátký, organolog: „Co je zajímavé, tahle varhany jsou umístěny ve varhanní skříni, která pochází z roku 1780, přičemž v tom roce 1780 tady do tohoto bruntálského farního kostela postavil obrovské dvoumanuálové varhany andělskohorský varhanář Josef Sebastian Staudinger, který právě v té době patřil k největším varhanářům tady v českém Slezsku.“
Právě nyní, na třetí adventní neděli, varhany poprvé doprovodily adventní mši.
Jiří Krátký, organolog: „Hrají proti tomu, jak hrály pře opravou před dvěma lety, skutečně lépe, hrají všechny tóny, hrají všechny rejstříky a chodí to rychleji, než to chodilo předtím."
František Kristýnek, houslista, Bruntál: „Skvělé. Skvělý zvuk, krásně naladěné.“
Lidé mohli nové varhany poprvé slyšet společně s opavským církevním žesťovým kvintetem. Varhany již nyní budou hrát při každé bohoslužbě. V příštím roce se lidé mohou těšit i na speciální varhanní koncerty.