Kostel u Husova sadu v centru Ostravy byl vystavěn v letech 1905 až 1907. Z tohoto roku má i varhany, které jsou, stejně jako kostel, státní kulturní památkou.
Jiří Groll, pomocný správce kostela: "Vyznačují se tím, že se jedná o pneumatický stroj, který od roku 1907 neprošel žádnou velkou změnou. Nebyl rozšiřován, nebyl modernizován, takže jde o historický nástroj, který byl vyroben firmou bratří Riegerů na konci období, kdy se stavěly varhany v takzvaném romantickém stylu."
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "My tomu říkáme pracovně červený kostel, jestli se pánové nebudou zlobit, a je to můj oblíbený kostel. Rád sem chodím na různé kulturní akce, paní farářka Ewa Jelinek se o něj velmi dobře stará a pořádají se zde úžasné akce. A proč jsem tady dneska? Protože vidíte za mnou ty nádherné varhany, a ty potřebují pomoc."
Varhany byly vyrobeny přímo pro tento kostel a farnost je chce nyní vrátit do původního stavu jako tomu bylo před 118 lety.
Jiří Groll, pomocný správce kostela: "Je to speciální nástroj pro hudbu od poloviny 19. století do začátku první světové války nebo krátce po ní. Varhany byly vyrobeny přímo pro tento kostel, což je velká výhoda. Všichni organologové, se kterými jsem se měl čest setkat, obdivují krásný zvuk těchto varhan. A my nyní stojíme před výzvou vrátit tyto varhany do stavu, ve kterém byly v roce 1907. Kdy sloužily nejen pro bohoslužby, ale také jako koncertní nástroj pro menší koncerty, zejména pro skladby s dalším nástrojem. To bychom chtěli obnovit."
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Byla vyhlášena sbírka, na které se i já určitě osobně budu podílet. Jestli vidíte ty vitráže, tak se pochlubím, že jsem na ně trošku přispěl, takže jsem připraven přispět i na ty varhany. Chci moc požádat, jestli i drobnou korunou byste nemohli podpořit, protože náš evangelický kostel v Moravské Ostravě a Přívoze si to hodně zaslouží."
Vladislav Volný, zástupce Slezské církve evangelické: "Tento kostel patří dvěma církvím: Českobratrské církvi evangelické a Slezské církvi evangelické augsburského vyznání. V průběhu roku se zde koná asi 80 bohoslužeb, přibližně 20 koncertů a v rámci otevřených chrámů ho navštíví zhruba 3 500 lidí. Čili je to velmi vyhledávané místo, oblíbené místo, kde hudba tvoří přirozenou součást činnosti všech subjektů, které se na této práci podílejí."
Odkaz na sbírku najdete na webu ostravské Českobratrské církve evangelické i u samotného kostela. Oprava má stát zhruba milion korun a farníci doufají, že alespoň třetinu se podaří vybrat z darů veřejnosti.