Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Městě Albrechticích vystoupali na Mount Everest v den 71. výročí jeho dobytí

Bruntál |  | Regionální zprávy POLAR

V těchto dnech před 71 lety dobyl Edmund Hillary s šerpou Tenzingem nejvyšší horu světa. Toto výročí si žáci základní školy ve Městě Albrechticích spolu s veřejností i vedením obce připomněli velkou sportovně zábavní akcí.

Zaměstnanec školy pan Chmelař celou akci vymyslel, spočítal a společně s učiteli školy a žáky připravil.

René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Objevil jsem na internetu článek, kde jeden Brit, žijící v Americe, tady ten způsob udělal sám, chtěl se dostat na Everest, ale neměl na to peníze, tak si řekl, že doma vystoupá ty schody, těch 8800 metrů, tak jsem si řekl, že to tedy půjde i u nás ve škole, když tady máme tolik schodů. Měřil jsem to laserem, odspoda nahoru, shora dolů a schody jsem přepočítal na ty výšky, schodů je 56672.“

Cílem akce byl společnými silami zdolat tento úctyhodný počet schodů v patrech školy. Pomohla také veřejnost i vedení obce.

Jana Murová (nez.), starostka Města Albrechtic: „My celý úřad jsme se rozhodli, že podpoříme tuto skvělou akci a každý přispějeme svou  troškou ke zdolání Everestu.“
Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Aby se nám nepřeplnila vlastně budova školy, tak máme doprovodné akce před školou, kdy si děti můžou slézt na laně s pravým horolezcem, postavit stan, vázat uzly, anebo vybavení, které patří do batohu, které patří na Mount Everest.“

Dobytím hory žila celá škola, děti pomohly s výzdobou, připravily informační tabule a psali dopisy Yettimu.

Michaela Kubišová, učitelka ZŠ: „Tak u nás ve fyzice, jakožto vrchol Mount Everest promítáme na strop oblohu, kterou je možno vidět přímo z Mount Everestu."
Zdenek Vyležík, alpský horal: „My v Alpách jsme se dozvěděli, že tady mají nějakou akci, výstup na Mount Everest uprostřed Evropy. Tak se chci zúčastnit.“

Učitelé školy pomohli s organizací a evidencí horolezců i s využitím výtěžku z akce.

Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Máme to očíslované, takže každý účastník dostane vlastně svoje číslo, takže zjistíme, kolik lidí tedy je a potom máme žetony, které se hážou nahoře, když vyjdou a podle toho zjistíme, kolikrát vlastně ten člověk vyšel, protože si píšeme i jména, kolikrát vlastně vyšel na tu naši největší horu. Máme tady symbolické startovné 10 korun, kdo si chce vyjít, a výtěžek tady z této akce pošleme na Dobrého anděla. Náš Dobrý anděl je tentokrát na horách.“

Výsledek projektového dne byl jasný. Ve Městě Albrechticích není dnes nikdo, kdo by neznal všechny údaje o dobytí Mount Everestu.

Jan Dokoupil, žák ZŠ: „Zdolali to Edmund a Tenzing, ti byli první, nejmladší tam byl 13 let, nejstarší byl 80 let. Potom to zdolali v roce 1953.“
Roman Drozdek, žák ZŠ: „Bylo to vysoké 8878 metrů.“
René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Ano, výsledky máme, uběhlo přesně 37 minut a jsme na Mount Everestu. 8846 metrů je za námi.“

Kromě výstupu se děti mohly i zasportovat na nafukovací horolezecké stěně a pokoření hory si na schodech školy ještě jednou zopakovat.

Nahlásit chybu


K tématu

Město Albrechtice - Nejstarší jednotka dobrovolných hasičů v okrese oslavila 150. výročí

27. června 2024 19:42 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

V MS kraji působí na 260 profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Z toho je téměř 250 jednotek dobrovolných. Nejdéle existující Sbor dobrovolných hasičů v okrese působí ve Městě Albrechticích a velkou akcí právě oslavil svých 150 let.

Policejní projekt Majáček připravuje děti na rizikové situace, navštívil ZŠ v Břidličné

13. září 2023 13:51 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Do škol MS kraje je postupně uváděn policejní projekt Majáček. Navštěvuje především nejmladší školáky a zábavnou formou je seznamuje se situacemi, které je v životě mohou potkat. Na ZŠ v Břidličné přijel do prvních tříd.

ZŠ F. Hrubína v Havířově je první, ve které město zahájilo modernizaci sítí

18. července 2023 13:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov potřebuje během několika let vyřešit starou elektroinstalaci ve školských zařízeních. Na investici v řádu stovek milionů korun si město vzalo úvěr. Modernizace začala o letošních prázdninách.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Bruntál navštívili zástupci partnerských měst z Itálie, Litvy, Německa a Slovenska

7. července 2024 17:49 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Krásné dny strávili v Bruntále členové delegací partnerských měst Bruntálu z Itálie, Německa, Slovenska a Litvy. Přijeli nikoli na Dny města, ale v rámci 20 let členství ČR v Evropské unii. Hlavním bodem programu jejich pobytu byla také návštěva míst, která byla spolufinancována z evropských dotací.

Bruntálský Odbor sociálních věcí uspořádal již druhý Den zdraví v městském parku

30. června 2024 17:00 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již podruhé se Město Bruntál rozhodlo uspořádat oblíbený Den zdraví v exteriéru. Bruntálský městský park se při prvním ročníku velmi osvědčil, proto byly jeho prostory vybrány i letos. Hlavní pořadatel – bruntálský Odbor sociálních věcí vsadil nejen na osvědčené expozice, ale připravil i novinky.

Dny města Bruntálu letos vynikly svou pestrostí i hvězdnou účastí Marušky Rottrové a dalších 180 účinkujících

23. června 2024 9:49 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

V Bruntále, jako jednom z mála měst, jsou oslavy Dnů města koncipovány jako dvoudenní akce s tematickými bloky účinkujících. Na své si mohl přijít každý návštěvník, ať už je milovníkem tance, rapu, rocku, metalu, folku, dechovky či hudebních legend.

Josef Zimovčák na vysokém kole projel s pelotonem republiku

9. června 2024 19:34 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již popatnácté projel Josef Zimovčák a vysokém kole se svým pelotonem celou Českou republiku. Deset etap jeho cyklotour projelo ze středočeské obce Družec až do jihomoravského Hodonína. Hlavním cílem veřejné charitativní akce je podpora onkologicky nemocných dětí a jejich rodin.

Z Bruntálu odstartovala nejtěžší etapa letošního Závodu míru s cílem u vodní nádrže Dlouhé Stráně

3. června 2024 10:32 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

23 týmů z 22 zemí celého světa se účastnilo letošního 11. ročníku Závodu míru v novodobé historii. Z Bruntálu startovala nejtěžší, tzv. Královská etapa. Měla sice jen 99 kilometrů, její cíl byl však ve výšce 1354 metrů nad mořem u vodní nádrže Dlouhé Stráně.

Výluka provozu Bruntálského wellness centra potrvá do 27. června

26. května 2024 11:14 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntálské wellness centrum oslaví v příštím roce již 15 let svého provozu. Za tuto dobu zde již došlo k opotřebení a poškození některých částí, které by mohlo ohrožovat zdraví návštěvníků. Provozující Technické služby města proto přistoupily k měsíční výluce provozu centra.

Ve Městě Albrechticích vystoupali na Mount Everest v den 71. výročí jeho dobytí
Vydáno 31. května 2024 8:58, Bruntál, Karel Soukop
V těchto dnech před 71 lety dobyl Edmund Hillary s šerpou Tenzingem nejvyšší horu světa. Toto výročí si žáci základní školy ve Městě Albrechticích spolu s veřejností i vedením obce připomněli velkou sportovně zábavní akcí.

Zaměstnanec školy pan Chmelař celou akci vymyslel, spočítal a společně s učiteli školy a žáky připravil.

René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Objevil jsem na internetu článek, kde jeden Brit, žijící v Americe, tady ten způsob udělal sám, chtěl se dostat na Everest, ale neměl na to peníze, tak si řekl, že doma vystoupá ty schody, těch 8800 metrů, tak jsem si řekl, že to tedy půjde i u nás ve škole, když tady máme tolik schodů. Měřil jsem to laserem, odspoda nahoru, shora dolů a schody jsem přepočítal na ty výšky, schodů je 56672.“

Cílem akce byl společnými silami zdolat tento úctyhodný počet schodů v patrech školy. Pomohla také veřejnost i vedení obce.

Jana Murová (nez.), starostka Města Albrechtic: „My celý úřad jsme se rozhodli, že podpoříme tuto skvělou akci a každý přispějeme svou  troškou ke zdolání Everestu.“
Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Aby se nám nepřeplnila vlastně budova školy, tak máme doprovodné akce před školou, kdy si děti můžou slézt na laně s pravým horolezcem, postavit stan, vázat uzly, anebo vybavení, které patří do batohu, které patří na Mount Everest.“

Dobytím hory žila celá škola, děti pomohly s výzdobou, připravily informační tabule a psali dopisy Yettimu.

Michaela Kubišová, učitelka ZŠ: „Tak u nás ve fyzice, jakožto vrchol Mount Everest promítáme na strop oblohu, kterou je možno vidět přímo z Mount Everestu."
Zdenek Vyležík, alpský horal: „My v Alpách jsme se dozvěděli, že tady mají nějakou akci, výstup na Mount Everest uprostřed Evropy. Tak se chci zúčastnit.“

Učitelé školy pomohli s organizací a evidencí horolezců i s využitím výtěžku z akce.

Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Máme to očíslované, takže každý účastník dostane vlastně svoje číslo, takže zjistíme, kolik lidí tedy je a potom máme žetony, které se hážou nahoře, když vyjdou a podle toho zjistíme, kolikrát vlastně ten člověk vyšel, protože si píšeme i jména, kolikrát vlastně vyšel na tu naši největší horu. Máme tady symbolické startovné 10 korun, kdo si chce vyjít, a výtěžek tady z této akce pošleme na Dobrého anděla. Náš Dobrý anděl je tentokrát na horách.“

Výsledek projektového dne byl jasný. Ve Městě Albrechticích není dnes nikdo, kdo by neznal všechny údaje o dobytí Mount Everestu.

Jan Dokoupil, žák ZŠ: „Zdolali to Edmund a Tenzing, ti byli první, nejmladší tam byl 13 let, nejstarší byl 80 let. Potom to zdolali v roce 1953.“
Roman Drozdek, žák ZŠ: „Bylo to vysoké 8878 metrů.“
René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Ano, výsledky máme, uběhlo přesně 37 minut a jsme na Mount Everestu. 8846 metrů je za námi.“

Kromě výstupu se děti mohly i zasportovat na nafukovací horolezecké stěně a pokoření hory si na schodech školy ještě jednou zopakovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000043314/ve-meste-albrechticich-vystoupali-na-mount-everest-v-den-71-vyroci-jeho-dobyti