Stromky na plantážích se během povodně staly jakýmysi česly, které zachytily všechno kolem.
Alžběta Jílková, pěstitelka stromků: „Tady se protáhla voda ve výšce minimálně 2 – 2,5 metrů, to jde vidět na těch stromkách a zničilo to devastujícím způsobem. Jako ty stromky stojí, některé jsou skloněné, ale je tam mezitím takového bahna a trávy, které odtud nejde vyndat, já jsem to zkoušela fakt i vapkou, ale nejde to sundat.“
Radovan Jílka, pěstitel: „Snažíme se nějakým způsobem přijít na to, jak. Ale bohužel v tom krásném jehličí je nachytaného tolik bahna a těch drobných kousků slámy a sena, že je to obalené způsobem, že říkám – pro armádu popelek, aby si hrály. Zkoušeli jsme to tlakovkou, zkoušeli jsme to lidma, je to neřešitelné. Způsobené škody na mnoha tisících stromcích jsou těžko vyčíslitelné, ale v každém případě jdou do milionů.
„Jen tady na hektarové plantáži v Nových Heřminovech vody zničila až dva tisíce stromů, převážně jedlí.“
Alžběta Jílková, pěstitelka stromků: „Taťka říkal, že něco kolem 14 milionů, ale to se asi nedá úplně spočítat. Hlavně ta práce, co na tom byla, tak teďka to jde vniveč, to je na tom to nejhorší. Přišli jsme zhruba asi o 7 hektarů plantáží.“
Povodně ovlivnily také výběr vánočních stromků zákazníky.
Kateřina Jílková, pěstitelka: „Tady tradičně smrky, jedle, sem tam i nějaká borovice, velkost většinou do těch dvou metrů, ale chodí si lidi i pro menší, třeba pro metrové, metr a půl. Pro nás problém je letos, že po povodních máme dost málo smrků, takže hodně jedou jako jedličky a oni i lidi víc mají zájem o ty jedle, protože tolik nepíchají, ale co se týče výdrže, tak vlastně vydrží i ty smrky i ty jedle.“
Anketa, zákazníci na plantáži: „No jezdíme sem už, jak dlouho, 15 let? A vždy bereme borovičky, protože vydrží nejdéle.“
„Jsme tady letos poprvé a je to tady pěkné, se nám to líbí, tak jsme vybrali jsme jedličku a určitě se vrátíme i příští rok. My jsme z Rýmařova a z Krnova, takže teď jedeme do Krnova.“
Kateřina Jílková, pěstitelka: „Co se týče výdrže, tak vlastně vydrží i ty smrky i ty jedle. Smrky asi i bez vody dokážou vydržet podstatně déle. Jedle je super, když se dají do nějakého stojánku na vodu a pak vydrží fakt jako dlouho. Borovice, ta vám vydrží až do léta.“
Největší škodou pro pěstitele jsou zejména roky zmařené práce na plantážích.
Alžběta Jílková, pěstitelka stromků: Stromky, když si kupujete sezeničku, tak ta už má jako kolem těch třech let, to ja asi takhle velké, pak to zasadíte, pak to asi dva roky jako sedí, než to začne růst a pak to trvá třeba 10 let dalších, takže ty stromky mají třeba kolem 10, 16 let třeba. Ty dvou a půl metrové jedle můžou mít kolem těch 16 let. Takže to je běh na dlouhou trať. My tady máme mnohem starší stromky, teď jsme řezali třeba stromky, které měly 25 let.“
Trendem poslední doby jsou objednávky ještě rostoucích stromků a jejich odvoz až před Vánoci.
Kateřina Jílková, pěstitelka: „Protože ty plantáže jsou v dost šíleném stavu, ale chodí si třeba vybírat sem, rovnou si ho nechají zabalit, zaplatí, nechají si ho tady do 23. nebo do 22 nebo až jedou večer zpátky, tak si ho vyzvednou, takže můžou třeba přijet i vybrat a potom si ho třeba vzít domů.“
Pěstitelé si ani teď nevydechnou. Můžeme jim jen popřát hodně sil a trpělivosti.
Radovan Jílka, pěstitel: „Toto je v podstatě těžká likvidačka. Trochu si připadám, jako v Hariotovi. Poku přežijete, tak musíte jet dál a neřeší se, jestli to je ztráta taková nebo onaká. Barák zůstal, přežili jsme to, tak se prostě hold bude muset jet dál.“