První figurku vyřezal autor Betléma a řezbář František Nedomlel již v roce 1956. Výroba figur je náročná materiálově i technicky.
František Nedomlel, řezbář a autor Betléma: „Převážně je to lípa, ale kde jsou části namáhané, tak z buku, z dubu a z tvrdých dřev.“
Řezbář se inspiroval skutečnými objekty ve městě. Vyrobil kopii zámku, kostela, Základní umělecké školy, mlýnů, vesnických domů a řemeslných dílen a dolů.
Karel Peschke, pastorační asistent správce Betléma: „Každá ta dílnička má trošku jiný převod, většinou jsou to malé motorky s různými převody, ozubená kola nebo gumičkové převody, no a celý Betlém je napojený v dnešní době už na počítač. Trvalo mi to zhruba 3 týdny, než jsem ten Betlém postavil do této podoby.“
Betlém je možno navštívit až do 1. ledna příštího roku.
Karel Peschke, pastorační asistent správce Betléma: „V letošním roce pro děti základní škol, i středních i pro mateřské školy, je Betlém otevřen už v adventní době, zhruba 14 dní před vánočními svátky a o Vánocích bude letos Betlém otevřen po půlnoční mši svaté 24. po půlnoční mši, která je ve 22 hodin večer a od středy 25. až do 1.1.2025 každý den od 10 do 12 hodin a od půl druhé do 5 hodin odpoledne.“
Anketa, návštěvníci: „Já mám papírový doma ještě.“
„Vyrobila jsem si doma Betlém z papíru.“
„Je strašně hezký a Betlém máme u babičky na stromečku.“
„My máme doma Betlém, já mám doma Betlém.“
Prací na Betlému František Nedomlel navázal na dílo svého otce, který je autorem také podobného mechanického Betlému v nedaleké Mohelnici.
František Nedomlel, řezbář a autor Betléma: „Je to tak, tatínek to dělal vlastně už od 50. let a protože začal být nemocen, takže jsem to musel převzít já. A dělal jsem to vlastně až do teďka.“