V této lokalitě žije na 3,5 tisíce sociálně vyloučených lidí, obyvatele zde sužuje téměř stoprocentní nezaměstnanost a z ní plynoucí kriminalita. Do řešení složité situace se odhodlalo razantně vstoupit Občanské sdružení Liga.
Marcela Matúšů, koordinátorka komunitního plánování sociálních služeb MÚ Bruntál: „Liga poskytuje především sociální služby a pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit. Z tohoto důvodu se aktivně účastní a pracuje ve 4 z 5 pracovních skupinách komunitního plánování především tedy v menšinách."
Tato pracovní skupina se už dlouhodobě zabývá řešením problematiky západní lokality, území bývalých bruntálských kasáren. Marcela Matúšů, koordinátorka komunitního plánování sociálních služeb MÚ Bruntál: „Západní lokalita je podle odborníků typicky vyloučenou romskou lokalitou a patří k velice problémovým lokalitám města Bruntálu. Je tam potřeba pracovat, ví to město Bruntál, ví to i Liga. Je tam potřeba každodenní mravenčí práce a není to úkol na rok či na dva, ale je to běh na dlouhou trať."
Jozef Baláž, předseda Občanského sdružení Liga: „Převzali jsme v Bruntále odpovědnost za celou západní lokalitu, v této chvíli tam děláme kompletní správu bytů, pracujeme s tamními obyvateli, využíváme terénní práci, ale na druhé straně po lidech, kteří tam žijí, chceme, aby platili, potřebujeme také pracovat s mládeží. Ve chvílích, kdy nám jeden z těchto článků bude chybět, nemáme řetěz a nemůžeme pevně tahat tam, kam potřebujeme. Je nezbytné, abychom měli nějaké prostředky, abychom s tamní mládeží mohli pracovat, právě toto v západní lokalitě dnes chybí jako sůl."
Lidé, kteří situaci v západní lokalitě důvěrně znají, se shodují v tom, že tímto nezbytným prostředkem je nějaké útočiště, střecha nad hlavou, tedy komunitní centrum.
Miluše Polášková, terénní pracovnice MěÚ Bruntál: „O komunitní centrum bojujeme už tři roky. Myslím si, že by se do těchto problémů mělo preventivně zasahovat a ne jen čekat, až nám v západní lokalitě vyroste ghetto, kdy se nám už situace vymkne z rukou. Problémy narůstají, terénní práce je tam sice dobrá, ale je to málo. Je potřeba více lidí, více s tímto prostředím komunikovat a více se o to zajímat a starat se."
Václav Mores (nez.), místostarosta Bruntálu: „Komunitní centrum je každopádně potřeba, protože navazuje na městským úřadem zahájenou víceletou angažovanost o to, aby se tato vyčleněná lokalita dostala do povědomí jako obyvatelná část a nedocházelo k tomu, že si lidé neustále stěžují na nepořádek, nepřizpůsobivost, krádeže, na mládežnickou kriminalitu a tak dále. Toto komunitní centrum budou využívat také nízkoprahová zařízení, která na tyto skupiny lidí budou působit tak, abychom postupně byli schopní toto území dostat zpět do podoby, kdy by bylo obyvatelné pro všechny občany města."
Existují studie, které vykreslují západní lokalitu jako chloubu města Bruntálu, pokud se ale situace nezačne účinně řešit, hrozí eskalace vážných problémů. Vybudování komunitního centra je nezbytné a efektivní, je to jen další nevyhnutelný krok na dlouhé cestě při navracení západní lokality do města.