Divoké kachny se staly novou neobvyklou atrakcí Kobylího rybníka v Bruntále. Našli se už ale i škarohlídi, kteří si na radnici stěžovali na štěbetání ptáků. Tento údajný hluk jim vadil.
Jiří Malina, odbor životního prostředí: "Vyřešilo se to smírně, k žádnému radikálnímu řešení nedošlo."
Anketa, obyvatelé Bruntálu: 1. "Nic nevadí nám." 2. "To je úplně na místě, proč by to mělo vadit. Ani v noci ani nad ránem, když štěbetají, a to mám okna sem."
V posledních letech proniká z volné přírody do měst více druhů ptáků a zvířat. Jsou to třeba lišky, kuny, divocí holubi a také kachny. Příčinu tohoto jevu odborníci zatím neznají.
Jiří Malina, odbor životního prostředí: "Nějaký bližší výzkum, pokud je mi známo, v této oblasti neprobíhal. Můžeme se jenom domnívat, že v případě těchto kachen je to relativní klid, kde se cítí bezpečně, i když ruch dokola tam je. Myslím si, že hlavní příčinou je to přikrmování a strany obyvatel."
Anketa, obyvatelé Bruntálu: 1. "Krmíme je čerstvýma rohlíkama. Už nám snědli pět dneska. Chi chi." 2. "Kačenky se nám tady líbí. My je máme tady rádi. Je pěkný pohled na ně." 3. "V zimě, v zimě je krmíme chlebem co zůstane. Opravdu se na to rád dívám. Kór, když vyvádějí mladé. Zastavím se paráda."
Divoké kachny jsou podle zákona lovnou zvěří, na březích Kobylího rybníka je však myslivci lovit nesmějí, nejsou zde honební pozemky. Uprostřed největšího bruntálského sídliště se tedy kachny cítí bezpečně zcela oprávněně.