Pořadatelé se jako vždy řádně činili a pro zvídavé návštěvníky připravili hned tři zajímavé soutěže.
Ladislav Gin Šín, pořadatel, mistr světa v ovládání biče: "V první řadě se jedná o Mistrovství Evropy ve westernových disciplínách, a to v ovládání biče, trikového lasování, ovládání westernového revolveru, hodu nožem a tomahavkem. Co se týče další soutěže, máme tady Cenu Indiana Jonese, která spočívá v trefování rozličných cílů. Soutěžící musí trefovat nejrůznější špejle, brnkačky, špalíky, nábojnice. Zkrátka a dobře, aby dovedl co nejvíc ovládat bič jako takový."
Westernový potěr se pak utkal ve třetí soutěži, Ceně Franka Elstnera, který byl už před druhou světovou válkou průkopníkem lasování a ovládání biče. Soutěže mají přísná pravidla.
Jindřich Zobl, pořadatel, rozhodčí: "Tak hodnotí se tam několik disciplín. Je to tasení, zasouvání zbraně do pouzdra, různé způsoby výhozu, točení na dlani a pod dlaní. To jsou zásadní povinné disciplíny."
Účastníci jsou nadšenci, kteří svou vášeň pokládají za plnohodnotný sport. Své zálibě se věnují s plným nasazením.
Anketa, účastníci soutěže: 1. "S bičem rok a půl. ... Nejhorší je, když se ho člověk bojí. Musí se přestat bát." 2. "Už práskám několik let. Začínal jsem s lasem, pak jsem si pořídil bič, zkusil jsem kolty, zkusil jsem nůž, sekyru. Teď sem jezdím, protože tu partu nemůžu nechat na toho Jonese."
Kromě kapky talentu vyžadují westernové soutěže, jako ostatně každé sportovní odvětví, také kopec dřiny.
Účastník soutěže: "Určitě to může dělat každý. Je to jenom o tom mět do toho chuť a makat."
Zkušení borci tvrdí, že ze všeho nejlepší je mít svůj vzor, a od toho se přímo učit. Bez potu a namožených zápěstí to ale nepůjde v žádném případě.