Na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století pracoval na bruntálském betlému pan Josef Nedomlel ze Starého Města. Dnes v díle pokračuje jeho syn František Nedomlel.
Přesné záznamy se nedochovaly, ale podle pamětníků, byl betlém poprvé vystavený v kostele v roce 1950. Od té doby je k vidění každoročně. „Bruntálský betlém je každý rok vystavován od 25. prosince až do Silvestra a je přístupný každý den od dvou hodin do pěti," říká Karel Peschke, pastorační asistent. Betlém je většinu času uložený v krabicích. Složit jej, aby mohl potěšit malé i velké vyžaduje zručnost, dovednosti a znalosti a mnoho hodin práce. „Příprava stavby betléma trvá asi den a samotná stavba vyjde na nějakých 30 - 35 hodin," uvádí pan Peschke.
Na bruntálském betlému je každý rok možné vidět něco nového. Letos jej řezbář, František Nedomlel, rozšířil o hamr s pracujícími kováři. Pokračuje tak v rodinné tradici: „Tatínek s tím začal, vyráběl ten betlém někdy v 50. letech a od doby, když už na tom nemohl pracovat a zemřel, tak na tom pokračuju já, jeho syn. Tady ten mlýn je věrná kopie Křižmického mlýna v Krkonoších, kam táta jezdíval se svým otcem mlít obilí."
Betlém patřil po staletí k nerozšířenějším symbolům Vánoc. Až v druhé polovině 19. století jej začal vytlačovat vánoční stromeček.