Ve staré jasanové olšině v Kunově u Bruntálu roste velké množství chráněné kapradiny pérovníku pštrosího. K nelibosti ochranářů se tady začíná rozrůstat křídlatka a zejména netýkavka žlaznatá.
Vladimír Procházka, vedoucí odboru životního prostředí: "Toto všechno není dobré, protože to jsou rostliny agresivní a velice dobře se rozmnožují a můžou znamenat ohrožení této lokality s ohroženým druhem pérovníku pštrosího."
Netýkavka žlaznatá je statná rostlina pocházející z Asie. Do českých zemí se dostala v 19. století jako okrasná rostlina, rychle zdomácněla a začala se šířit.
Vladimír Procházka, vedoucí odboru životního prostředí: "Její semena vystřelují až do vzdálenosti několika metrů, potom se vodou dále posouvají. Ty porosty jsou mohutné, zastiňují podrost a boj s touto rostlinou je poměrně náročný."
Malým vítězstvím byrokracie nad zdravým rozumem je skutečnost, že bruntálský Odbor životního prostředí v rezervaci zasahovat nemůže.
Vladimír Procházka, vedoucí Odboru životního prostředí: "Odbor životního prostředí Bruntálu nemá v této lokalitě přímé kompetence, protože management, to znamená systém ochrany a péče o toto chráněné území je v kompetenci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, konkrétně Správy CHKO Jeseníky."
Odborníci z odboru životního prostředí mohou na hrozící nebezpečí pouze upozornit, to však může udělat kdokoliv, třeba všímavější turista.